Gaudencja Glaw


Gaudencja Glaw, właściwie znana jako Maria Glaw, to postać wyjątkowa w historii polskiego zakonu. Urodziła się 2 października 1844 roku w Braniewie, a swoją misję życia zakończyła 8 maja 1910 roku w São Paulo, zostawiając po sobie trwały ślad.

Była zakonnicą, która przynależała do Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy ze swojej rodzinnej miejscowości Braniewo. W latach 1889–1895 oraz 1897–1904 piastowała funkcję przełożonej generalnej tego zgromadzenia, co podkreśla jej znaczenie i wpływ w tej społeczności.

Gaudencja Glaw była również organizacją misyjną, która zainicjowała wiele ważnych przedsięwzięć zagranicznych. Jej działania miały na celu poszerzenie działalności sióstr w różnych krajach, w tym w Anglii oraz Ameryce Południowej.

Życiorys

Gaudencja Glaw przyszła na świat 2 października 1844 roku w Braniewie, przyjmując na chrzcie imię Maria. Wychowywana była w rodzinie o głębokich korzeniach religijnych, której członkowie w dużej liczbie oddali się służbie Bożej. Ojciec Marii wykonywał zawód nauczyciela. Spośród jej rodzeństwa aż pięcioro dzieci poświęciło swe życie Bogu: Maria oraz młodsza siostra Elisabeth przystąpiły do Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, dwie pozostałe siostry znalazły swoje miejsce w innych zgromadzeniach zakonnych, a brat został kapłanem.

Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Braniewie w 1862 roku, Maria Glaw dołączyła do sióstr katarzynek, zgromadzenia założonego w jej rodzinnym mieście. 21 listopada 1865 roku złożyła śluby zakonne i przyjęła imię Gaudencja (Gaudentia). Ze względu na swoje wykształcenie zaczęła od razu pracę pedagogiczną w szkołach dla dziewcząt, początkowo w Jezioranach, a od 1870 roku w Królewcu, gdzie razem z siostrą Benediktą Dehling zakładała szkołę poza granicami Warmii.

W czasach kulturkampfu, w 1877 roku, Gaudencja wraz z innymi siostrami musiała opuścić Królewiec. Władze pruskie przekazały szkoły świeckim nauczycielom, choć de facto były to dwie nowicjuszki ubrane w stroje świeckie. W latach 1881-1889 Gaudencja pełniła rolę mistrzyni nowicjatu, a w latach 1889-1895 oraz 1897-1904 była przełożoną generalną zgromadzenia, przeżywając ciężkie czasy kulturkampfu, który doprowadził do zamknięcia 15 szkół.

Matka Gaudencja, by zaradzić ciężkiej sytuacji, wyruszyła do Anglii w 1896 roku wraz z grupą sióstr, by w Liverpoolu rozpocząć misję obejmującą opiekę nad ludźmi potrzebującymi i działalność misyjną. W lutym 1897 roku, po niespodziewanej śmierci przełożonej Adelheid Keuchel, Gaudencja powróciła do Braniewa, by ponownie objąć przywództwo nad zgromadzeniem. Podjęła decyzję o rozpoczęciu działalności w Brazylii oraz próbą reaktywacji misji w Królewcu, co udało się dzięki współpracy z proboszczem Janem Szadowskim, ostatecznie zakładając w 1904 roku szkołę oraz hospicjum dla dziewcząt.

Dzięki staraniom Gaudencji, między 1895 a 1896 rokiem powstał nowy dom formacyjny przy obecnej ulicy bł. Reginy Protmann, odpowiadający coraz większej liczbie kandydatek chętnych do wstąpienia do zgromadzenia. Szybko okazało się, że miejsce to było niewystarczające, co doprowadziło Gaudencję i zarząd zgromadzenia do budowy nowego klasztoru „Regina Coeli” przy Rodelshöfer Straße (ul. Moniuszki). Chociaż Gaudencja zakończyła swoją funkcję przełożonej 26 maja 1904 roku, to kontynuowała wsparcie dla swojej następczyni, Angeliki Kurzbach.

Ostatecznie nowy dom prowincjalny „Regina Coeli” został ukończony w 1906 roku i poświęcony przez biskupa Andreasa Thiela. W 1909 roku Gaudencja udała się do Brazylii na wizytację misji zgromadzenia i niestety zmarła nagle 8 maja 1910 roku w São Paulo, gdzie także spoczęła na wieki.

Przypisy

  1. Magdalena Łucja Krebs Działalność Sióstr Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Królewcu, Studia Warmińskie T. 46 (2009)
  2. Magdalena Łucja Krebs. Działalność Sióstr Św. Katarzyny. Dziewicy i Męczennicy w Królewcu. Studia Warmińskie 46, 101–117, 2009
  3. Klasztor „Regina Coeli” w Braniewie. Zarys dziejów, Magdalena Łucja Krebs CSC, Olsztyn-Braniewo 2006
  4. a b c Relinde Meiwes Von Ostpreussen in die Welt. Die Geschichte der ermländischen Katharinenschwestern (1772–1914), s.199

Oceń: Gaudencja Glaw

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:21