Jakub Schröter


Jakub Schröter, urodzony 24 lipca 1567 roku w Braniewie, to postać, która zapisała się w historii jako znaczący duchowny warmiński. Zmarł 7 stycznia 1621 roku w Fromborku.

Był on katolickim duchownym oraz doktorem teologii, co świadczy o jego wysokich kwalifikacjach i głębokiej wiedzy religijnej. Pełnił zaszczytną funkcję preposito w kapitule w Dobrym Mieście, gdzie odpowiadał za ważne decyzje oraz kierowanie sprawami duchowymi.

Jako kanonik warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku, był kluczową postacią w hierarchii kościelnej regionu. Ponadto, pełniąc funkcję kanclerza diecezji warmińskiej, przyczynił się do rozwoju i organizacji życia religijnego w tej diecezji.

Życiorys

Jakub Schröter pochodził z rodziny sukienników i swoje życie rozpoczął w Braniewie. 27 września 1582 roku wstąpił do seminarium duchownego, które było prowadzone przez jezuitów w jego rodzinnym mieście. Już wcześniej, 17 września 1780 roku otrzymał niższe święcenia kapłańskie z rąk biskupa Kromera. Swoją naukę w seminarium zakończył w sierpniu 1784 roku. Po ukończeniu edukacji, został najpierw kantorem w szkole zlokalizowanej w Lidzbarku Warmińskim, a w 1585 roku odnotowano go również jako organistę. Wkrótce po tym wyjechał do Wiednia, gdzie kontynuował studia.

Podczas swojego pobytu w stolicy Austrii uzyskał stopień magistra nauk wyzwolonych oraz bakalaureat z obojga praw. W Krakowie, w 1595 roku, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Pawła Dębskiego. Przypuszcza się, że posiadał także doktorat z teologii, który uzyskał na Uniwersytecie w Wilnie. W 1594 roku objął posadę proboszcza parafii w Lidzbarku Warmińskim, a 26 grudnia tego samego roku został mianowany honorowym kanonikiem w Dobrym Mieście.

W okresie pełnienia tych funkcji piastował również urząd notariusza publicznego oraz działał jako sekretarz kardynała Andrzeja Batorego, a następnie biskupa Szymona Rudnickiego. 29 września 1598 kardynał Andrzej Batory powołał go na prepozyta kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście, a ceremonia instalacji miała miejsce 8 października tegoż roku. W 1612 roku uzyskał tytuł kanonika kapituły katedralnej we Fromborku, a dwa lata później osiedlił się w tym mieście na stałe. Jako kanclerz diecezji, samodzielnie często zarządzał sprawami w niej.

W 1609 roku wydał apologię jezuitów w drukarni w Braniewie. Ufundował również ołtarz do kościoła w Dobrym Mieście oraz beneficjum przy ołtarzu dedykowanym Najświętszej Marii Pannie w 1611 roku. W tym samym roku przekazał teren pod zabudowę i ogród dla nowej siedziby sióstr katarzynek, którą organizowała Regina Protmann (zm. 1613) w Lidzbarku Warmińskim. Postawił jednak jeden warunek: aby siostry w dniu swojego patrona miały przystąpić do spowiedzi i komunii św. w jego intencji.

Jakub Schröter zmarł we Fromborku, a jego miejsce spoczynku znajduje się w katedrze, która obecnie jest bazylicą mniejszą. Jego płyta nagrobna, która przetrwała do czasów współczesnych, umiejscowiona jest w nawie głównej, przy ostatnim filarze, choć zasłonięta jest przez kontuar organowy od wielu lat. Płyta ta przyozdobiona jest herbem zmarłego oraz inskrypcją, której treść brzmi:

Poświęcone Bogu Najlepszemu, Największemu. Wielebnemu Panu Jakubowi Schrotterowi, który dwóm biskupom tej diecezji kancelarię prowadził. W tym kościele wybrany kanonikiem. Zasnął w Panu w roku 1622, 7 stycznia. Niech jego dusza w Bogu żyje.

Zbigniew Czernik w swojej publikacji „Nowożytne obiekty sepulkralne w kościołach historycznej Warmii” (Olsztyn 2023, s. 124) opisuje szczegóły dotyczące życia i działalności Jakuba Schrötera.

Przypisy

  1. Zbigniew Czernik Nowożytne obiekty sepulkralne w kościołach historycznej Warmii (ok. 1500–ok. 1800), Komunikaty Mazursko-Warmińskie nr 1 (320) 2023, Olsztyn 2023, s. 124
  2. Sabina Dorota Olbryś Urodzeni w Braniewie na przestrzeni wieków, Braniewo 2020, s. 28
  3. Gerarda Śliwińska Dzieje Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w latach 1571–1772, Olsztyn 1998, s. 90–91
  4. Andrzej Kopiczko, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1525–1821, część 2: Słownik, Olsztyn 2000, s. 290–291
  5. Słownik biograficzny Kapituły Warmińskiej, Olsztyn 1996, s. 217–218
  6. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands (ZGAE), Beiheft 2, 1975: Regina Protmann an das ermländische Domkapitel. Anhang I. Zur Besitzergeschichte der ermländischen Konvente, s. 122
  7. Aus dem Haushalt des ermländischen Bischofs und Kardinals Andreas Bathory (1589–1599) [w:] Verzeichnis der Vorlesungen am Königlichen Lyceum Hosianum zu Braunsberg im Sommer - Semester 1910, Braunsberg (Braniewo) 1910

Oceń: Jakub Schröter

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:14