Sebastian Moller, znany także jako Möler, Möller lub Mollerus, był ważną postacią w historii regionu Prus i Polski. Urodził się w Braniewie, a swoje życie zakończył 14 grudnia 1650 roku w Elblągu.
Był on nie tylko duchownym katolickim, ale również autorem cennego dzieła literackiego, jakim jest kronika zatytułowana Chronica Prussiae et Poloniae. Dzieło to stanowi istotne źródło wiedzy o historii i kulturze tych ziem.
Życiorys
Sebastian Moller, duchowny katolicki, rozpoczął swoją edukację w jezuickim kolegium w Braniewie, a następnie kontynuował naukę w Akademii Wileńskiej, również zarządzanej przez jezuitów, od około 1620 roku. 30 czerwca 1621 roku otrzymał niższe święcenia kapłańskie z rąk sufragana diecezji wileńskiej, biskupa Abrahama Woyny, podczas ceremonii, która miała miejsce w katedrze św. Stanisława w Wilnie. Jego pełne święcenia kapłańskie (prezbiterat) odbyły się 16 marca 1622 roku, prowadzone przez biskupa chełmińskiego Jana Kuczborskiego w parafialnym kościele św. Anny w Lubawie.
W 1623 roku Moller był wikariuszem w kaplicy zamkowej w Olsztynie, a już 11 kwietnia 1624 roku został formalnie wymieniony przez kapitułę katedralną jako proboszcz parafii św. Marcina w miejscowości Tolkowiec, blisko Braniewa. Zasiadał na tym stanowisku, aż do momentu, gdy okupacyjna armia szwedzka przejęła kontrolę nad terenem. W sierpniu 1630 roku, Moller został mianowany proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Plutach.
9 listopada 1630 roku podjął się funkcji sekretarza kapituły katedralnej w Fromborku, a później, od 22 listopada 1631 roku, również kaznodziei i spowiednika przy tamtejszej katedrze. Dodatkowo, był odpowiedzialny za beneficjum przy kaplicy św. Anny w Fromborku. 24 stycznia 1624 roku otrzymał nominację na wikariusza w katedrze, a już 1 sierpnia 1624 roku biskup Mikołaj Szyszkowski rekomendował go jako kandydata na kanonika honorowego kapituły w Dobrym Mieście. Od 15 lutego 1635 roku pełnił także funkcję sekretarza biskupa warmińskiego, a od 2 kwietnia tego samego roku był ekonomem biskupstwa warmińskiego.
3 lutego 1635 roku Moller został kanonikiem rzeczywistym kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście. W 1639 roku zapisał znaczną sumę dla fary św. Katarzyny w Braniewie. Osiem lat później, w 1647 roku, w swoim testamencie przekazał roczny czynsz w wysokości 40 florenów dla beneficjum św. Różańca w kaplicy mariackiej. W 1645 roku utworzył również bractwo różańcowe w Dobrym Mieście i zainwestował w tamtejszej kolegiacie w kamienny ołtarz Najświętszej Marii Panny, który został ozdobiony herbem fundatora oraz srebrnymi naczyniami liturgicznymi. Dodatkowo, zapisał dom przeznaczony dla sióstr katarzynek z Braniewa, chociaż ten plan nigdy nie został zrealizowany.
Moller jest również znanym autorem kroniki Prus i Polski, zatytułowanej Chronica Prussiae et Poloniae, która powstała w 1534 roku. Dzieło to zostało napisane w języku łacińskim i w dużej mierze opierało się na pracach polskich historyków, takich jak Wincenty Kadłubek, Jan Długosz oraz Maciej Miechowita, a także niemieckich historyków, w tym Heinricha Schütza, Szymona Grunaua i Jana Leo. Kronika dokumentuje wydarzenia aż do roku 1534, przy czym jej dodatek rozpoczyna się od legendarnych władców Polski, sięgając do 1456 roku. Chociaż dzieło nie zostało opublikowane w całości, obszerne omówienie jego zawartości znajduje się w publikacji Preußische Lieferung alter und neuer Urkunden, Erörtelungen und Abhandlungen der preusißen Geschichte und Recht z 1755 roku w Lipsku.
Przypisy
- Andrzej Kopiczko, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1821–1945, część 2: Słownik, Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2003, s. 224.
- Joanna Jakutowicz Die Geschichte der Altäre w Kollegiatskirche zu Guttstadt [w:] Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands (ZGAE). Beiträge zur Kirchen- und Kulturgeschichte des Preussenlandes.
- Władysław Nowak Służba Boża kolegiackiej kapituły dobromiejskiej, Studia Warmińskie XXX (1993).
- Walter Merten Familien-Chronik des Kirchspiels Tolksdorf, Kreis Braunsberg, Münster 1968.
- Piotr Gursztyn Braniewska fara Świętej Katarzyny (zarys historyczny).
- Gerhard Staff Andächtige Gesänge Rosenkranzlieder im Ermland, Das Ostpreußenblatt 20.06.1987 r., s. 9.
- Tadeusz Oracki, Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej od połowy XV do końca XVIII wieku, tom II, L–Ż. Olsztyn 1988, s. 40–41.
- Quellenkunde der Geschichte des preußischen Staats.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Georg III Stobäus von Palmburg | Jakub Holzt | Anton Ditki | Andreas Bönigk | Joseph Krause | Adalbert Wagner | Bartłomiej Möller | Georg Grimme | Grzegorz Schönhoff | Paul Jedzink | Szymon Bocchorn | Michał Schambogen | Franciszek Albert Zahn | Regina Protmann | Hartmut Kania | Gaudencja Glaw | Richard Ziegler | Jan Chryzostom Drescher | Jan Schmidt (jezuita) | Fryderyk BartschOceń: Sebastian Moller