Jan Chryzostom Drescher


Jan Chryzostom Drescher, urodzony w 1651 roku w Braniewie, to postać zasługująca na uwagę, zarówno ze względu na swoje dokonania, jak i rolę, jaką odegrał w swojej społeczności. Zmarł on 17 lipca 1717 roku, kończąc długą karierę duchowną.

Pełnił funkcję kanonika warmińskiego, co wiązało się z istotnym wkładem w życie kościelne regionu. Jako wieloletni proboszcz parafii katolickiej w Królewcu, miał znaczący wpływ na życie religijne swoich wiernych i rozwój lokalnej społeczności.

Życiorys

Jan Chryzostom Drescher przyszedł na świat w 1651 roku w Starym Mieście Braniewie, w rodzinie Jakuba i Anny. Jego ojciec, Jakub, był znanym obywatelem miasta, który w 1652 roku pełnił funkcję dzwonnika w Starym Mieście Braniewo. Ważnym momentem w życiu młodego Jana było jego chrzczenie, które odbyło się 28 stycznia 1652 roku w kościele parafialnym św. Katarzyny w Braniewie.

W wieku 17 lat, 31 sierpnia 1668 roku, rozpoczął swoją edukację w Alumnacie Papieskim z siedzibą w Braniewie, a po tym etapie, kontynuował studia na Akademii Wileńskiej. W wyniku intensywnej nauki i duchowego przygotowania, 27 lutego 1675 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Po przyjęciu sakramentu, Jan Chryzostom Drescher objął posadę wikariusza w Barczewie w lipcu tego samego roku. Następnie, 11 lutego 1783 roku, został mianowany wikariuszem w Lidzbarku Warmińskim, a także nadwornym teologiem biskupa warmińskiego Michała Stefana Radziejowskiego. Wkrótce potem powierzono mu rolę wikariusza oraz kaznodziei katedralnego w Fromborku.

7 marca 1785 roku, biskup Zbąski nadał mu stanowisko proboszcza parafii katolickiej w Królewcu, gdzie pracował przez następne 27 lat. W tym czasie zyskał ogromny autorytet wśród katolików, a także zdobył szacunek protestantów. Jego szczególne zaangażowanie ujawniło się w okresie III wojny północnej, kiedy w Królewcu schronienie znajdowały osoby z Polski i Litwy przed królem szwedzkim Karolem XII. W obliczu kryzysu, wielu z nich znalazło pomoc na plebanii ks. Dreschera, w tym także biskup warmiński Andrzej Chryzostom Załuski, który przybył z braćmi.

Dnia 29 czerwca 1710 roku, ks. Drescher otrzymał stanowisko kanonika warmińskiego, co nastąpiło po śmierci kanonika Ludwika Szembeka. W 1712 roku osiedlił się we Fromborku, gdzie zakończył swoje dni 17 lipca 1717 roku, a jego ciało spoczęło we fromborskiej katedrze. Zgodnie z jego testamentem z 8 stycznia 1712 roku (zaktualizowanym 30 marca 1714 roku), znaczną część majątku przeznaczył na rzecz kościoła oraz misji jezuickiej w Królewcu, pamiętając również o zakrystianie, który przez wiele lat służył w jego parafii.

Po odejściu biskupa Załuskiego, ks. Drescher był jednym z kandydatów do sakry biskupiej, jednak biskupem wybrano Teodora Potockiego. Znał język polski, i choć nie był w nim biegły, starał się wspierać jego krzewienie. Jego zasługi w tej materii były szczególnie znaczące w trudnych czasach głodu, zarazy oraz ataków wojsk szwedzkich, gdy posługa Jana Chryzostoma Dreschera przyniosła nadzieję i pomoc potrzebującym.

Przypisy

  1. Jan Chryzostom Drescher – Encyklopedia Warmii i Mazur [online], encyklopedia.warmia.mazury.pl [dostęp 02.05.2024 r.]
  2. Danuta Bogdan, Jerzy Przeracki, Urzędnicy Starego i Nowego Miasta Braniewa do 1772 roku, Olsztyn 2018, s. 257
  3. Andrzej Kopiczko, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1821–1945, część 2: Słownik, Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2003, s. 57
  4. a b Ks. Alojzy Szorc Dzieje parafii katolickiej w Królewcu 1650–1780 [w: Mrągowskie Studia Humanistyczne Pismo poświęcone historii i literaturze w regionie mazurskim Tom 6–7 2004/2005, s. 59–115]

Oceń: Jan Chryzostom Drescher

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:13