Johann Josef Regenbrecht


Johann Josef Regenbrecht to ważna postać w historii myśli filozoficznej oraz teologii katolickiej. Urodził się 23 września 1797 roku w Braniewie, które wówczas znajdowało się w Prusach Wschodnich. Jego życie zakończyło się 4 maja 1854 roku w Poznaniu.

Regenbrecht był nie tylko filozofem, ale również teologiem katolickim, co miało wpływ na jego twórczość oraz podejście do zagadnień związanych z wiarą i etyką. Jego prace zapewniły mu miejsce w historii intelektualnej swojego czasu, a jego myśli wciąż pozostają przedmiotem analizy i refleksji.

Życiorys

Johann Josef Regenbrecht rozpoczął swoją edukację w Królewskim Gimnazjum Katolickim w Braniewie.

Po zakończeniu nauki, podjął studia z zakresu filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim, który był jedynym uniwersytetem w Królestwie Prus, oferującym wydział teologii katolickiej. W 1816 roku dołączył do bractwa Teutonia Breslau, co zaznaczało jego zaangażowanie w życie akademickie.

W roku 1826 uzyskał stopień doktora filozofii, a w tym samym czasie został dziekanem kościoła w Królewcu. Od 1832 roku piastował funkcję kanonika katedry poznańskiej, co dodatkowo podkreśla jego znaczącą rolę w strukturze kościelnej regionu. Kolejny doktorat, tym razem z teologii, uzyskał 16 listopada 1836 roku we Wrocławiu.

Po zdobyciu tego tytułu, Regenbrecht został zagranicznym korespondentem i profesorem filozofii na Uniwersytecie w Poznaniu. Warto również wspomnieć, że jego brat Eduard Regenbrecht (1792–1849) był prawnikiem oraz rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, co wskazuje na intelektualne tradycje ich rodziny.

Przypisy

  1. CERL Thesaurus [online], data.cerl.org [dostęp 19.10.2019 r.]
  2. Theologische Dissertation: De praecipuis argumentorum momentis quibus deum esse divus Thomas Aquinas et Georgius Hermesius probaverunt consentaneis dissertatio.
  3. Philosophische Dissertation: Dissertatio inauguralis de imaginationum in philosophia abusa.
  4. Literarische Zeitung (1837).
  5. CERL Thesaurus.

Oceń: Johann Josef Regenbrecht

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:11