Andreas Bönigk, urodzony 30 listopada 1870 roku w Braniewie, to postać o istotnym wpływie na życie kościelne w Niemczech. Zmarł 12 lutego 1958 roku w Berlinie, pozostawiając za sobą znaczący dorobek. Był niemieckim duchownym katolickim, który pełnił funkcję prałata oraz dyrektora duchownego sióstr św. Katarzyny w Braniewie w latach 1922–1934.
W ciągu swojej kariery Bönigk dał się poznać jako promotor procesu beatyfikacyjnegoReginy Protmann, co ukazuje jego zaangażowanie w rozwój duchowości katolickiej. Ponadto, był założycielem oraz wydawcą pisma „St. Katharina-Gruß”, które miało na celu propagowanie wartości katolickich wśród społeczności lokalnej.
Życiorys
Andreas Bönigk przyszedł na świat w 1870 roku w Braniewie, w rodzinie, gdzie ważną rolę odgrywał lekarz Joseph. W 1889 roku z powodzeniem ukończył gimnazjum w Braniewie, co utorowało mu drogę do dalszej edukacji. Po zakończeniu edukacji średniej, przez dwa semestry studiował na uniwersytecie we Wrocławiu, a następnie od 1890 roku kontynuował studia teologiczne w seminarium duchownym w rodzinnym mieście.
Święcenia kapłańskie przyjął 30 kwietnia 1893 roku. Jako nowo wyświęcony kapłan rozpoczął swoją posługę w parafii Żegotach, z którą związany był przez rok (1893–1894). Później, od 3 listopada 1894 roku, został wikariuszem w Lidzbarku Warmińskim. W dniu 20 października 1901 roku został powołany na stanowisko dyrektora klasztoru w Stoczku Warmińskim. W roku 1903 zainwestował w zakup organów do tego klasztoru.
W 1919 roku otrzymał nominację na proboszcza parafii w Długoborze, a 1 lipca 1922 roku zasiadł w roli dyrektora duchownego domu generalnego zgromadzenia sióstr katarzynek w Braniewie. Mieszkał w tym mieście do 1945 roku przy Breite Straße 10 (obecnie pl. Strażacki).
W swojej pracy ks. Bönigk zaangażował się również w poszukiwanie oraz kompletowanie materiałów historycznych, które były niezbędne do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego Reginy Protmann, założycielki zgromadzenia. W 1927 roku opublikował jej biografię, dodając modlitwę w intencji beatyfikacji, która znalazła się na obrazkach z jej wizerunkiem. Wspierał także poszukiwania jej doczesnych szczątków, które w 1809 roku przeniesiono z likwidowanego kościoła księży Franciszkanów do kościoła św. Katarzyny w Braniewie. Choć w 1929 roku próbowano zidentyfikować drugi grób, przygotowania do procesu beatyfikacyjnego zostały wstrzymane wskutek wybuchu drugiej wojny światowej.
Ksiądz Bönigk był także wydawcą biuletynu informacyjnego sióstr katarzynek „St. Katharina-Gruß”, który został założony w 1928 roku. Biuletyn ten, zamieszczający wiadomości dwa razy w roku, miał ogromny wpływ na życie zakonu, docierając do sióstr katarzynek w najodleglejszych miejscach, nawet do Brazylii. Niestety, to prowadziło do napięć, a sytuacja stała się jeszcze bardziej napięta, gdy ks. Bönigk bez konsultacji z władzami zgromadzenia wprowadził znaczące zmiany w nowej Regule Zgromadzenia. Twierdził, że takie zmiany były wynikiem zalecenia Stolicy Apostolskiej, co przeszło poza jego kompetencje i utrudniło dalszą współpracę z zakonem.
W wyniku wprowadzonych modyfikacji nowa Reguła została zatwierdzona przez papieża, co sprawiło, że nie można było już cofnąć poczynionych zmian. 1 czerwca 1934 roku ks. Bönigk przeszedł na emeryturę, a jego następcą został ks. Otto Schlüsener, przybyły z Recklinghausen.
W czasach rządów narodowosocjalistycznych, podobnie jak wielu innych duchownych związanych z parafią św. Katarzyny, ks. Bönigk stał się celem prześladowania. Wiosną 1941 roku sąd specjalny w Braniewie skazał go na rok więzienia za wrogość do hitlerowskiej partii. Ksiądz Bönigk publicznie oskarżył Hitlera o okrucieństwo, komentując zbrodnię, jaką były zabójstwa kanoników w Pelplinie, co skutkowało doniesieniami na niego ze strony gestapo.
Po rozpoczęciu bombardowań Braniewa przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku, ks. Bönigk wraz z ostatnią grupą sióstr katarzynek opuścił miasto 24 lutego, korzystając z jedynej możliwej drogi przez Zalew Wiślany. Oprócz niezbędnych rzeczy w bagażach zabrał również relikwie Reginy Protmann, które później ukryto w pobliskiej Mamonowie.
Po zakończeniu wojny, ksiądz Bönigk osiedlił się w Szpitalu św. Gertrudy w Berlinie-Wilmersdorf przy Paretzer Straße 11/12, gdzie zmarł 12 lutego 1958 roku.
Przypisy
- Stoczek.pl - Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny [online], stoczek.pl [dostęp 08.05.2022 r.]
- Sabina Dorota Olbryś Urodzeni w Braniewie na przestrzeni wieków, Braniewo 2020 r.
- Relinde Meiwes, Klosterleben in bewegten Zeiten. Die Geschichte der ermlӓndischen Katharinenschwestern (1914–1962), Paderborn 2016 r., s. 127
- Relinde Meiwes, Klosterleben in bewegten Zeiten. Die Geschichte der ermlӓndischen Katharinenschwestern (1914–1962), Paderborn 2016 r., s. 143
- Relinde Meiwes, Klosterleben in bewegten Zeiten. Die Geschichte der ermlӓndischen Katharinenschwestern (1914–1962), Paderborn 2016 r., s. 171
- Magdalena Łucja Krebs Działalność Sióstr Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Królewcu, Studia Warmińskie T. 46 (2009 r.)
- Magdalena Łucja Krebs Klasztor „Regina Coeli” w Braniewie. Zarys dziejów, Olsztyn-Braniewo 2006 r., s. 40
- a b Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands Beiheft 8 1990 r. Die Abiturienten des Braunsherger Gymnasiums von 1916 bis 1945 bearbeitet von Ernst Federau
- Lucjan Świto Procesy beatyfikacyjne w Kościele Warmińskim Studia Warmińskie 46, 69-87 2009 r.
- Georg Lühr Die Abiturienten des Braunsberger Gymnasiums von 1860 bis 1916: mit Unterstützung des Historischen Vereins für Ermland, Braniewo 1916 r.
- Stadt Braunsberg im Ermland: ein Familienbuch, von Walter Merten, 1976 r., s. 90
- Zeitschrift für die Geschichte und Alterturnskunde Ermlands 1985 r.
- Ostpreußenblatt, Folge 48 vom 26.11.1955 [online], Portal Ahnenspuren - Suche in Ostpreußen [dostęp 10.10.2024 r.] (niem.)
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Joseph Krause | Adalbert Wagner | Bartłomiej Möller | Georg Grimme | Grzegorz Schönhoff | Paul Jedzink | Georg Grunwald | Paul Romahn | Friedrich Meibohm | Iwo Roweder | Anton Ditki | Jakub Holzt | Georg III Stobäus von Palmburg | Sebastian Moller | Szymon Bocchorn | Michał Schambogen | Franciszek Albert Zahn | Regina Protmann | Hartmut Kania | Gaudencja GlawOceń: Andreas Bönigk