Richard Ziegler to postać znana w historii, urodzony 1 października 1881 roku w Braniewie, zyskał reputację jako duchowny rzymskokatolicki oraz proboszcz. Jego życie było ściśle związane z działalnością kościelną, a także z pracą na rzecz społeczności lokalnych.
Pełnił również funkcję kapelana garnizonowego w Bartoszycach, gdzie zaangażował się w różnorodne inicjatywy społeczne. Jako działacz społeczny i historyk lokalny, poświęcał czas na badanie i dokumentowanie wydarzeń i tradycji swojej okolicy.
Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie. Zmarł 11 marca 1945 roku podczas wywózki na Ural, a jego śmierć uznawana jest za męczeństwo za wiarę, co czyni go postacią wzniosłą w oczach wielu wiernych.
Życiorys
Richard Ziegler przyszedł na świat w Braniewie, w rodzinie o zróżnicowanej religijnie tradycji. Jego ojcem był ewangelik, August, który pracował jako strażnik w więzieniu, a matką głęboko wierząca katoliczka, Amelie z domu Stange. Ziegler dorastał pod pieszą opieką matki, która wpoili mu katolickie wartości. Edukację rozpoczął w gimnazjum, najpierw w Reszlu, a później w Olsztynie. Po uzyskaniu matury podjął studia z zakresu filozofii i teologii w Monachium, gdzie stał się członkiem katolickiego bractwa KDStV Aenania München.
Po powrocie do Braniewa kontynuował swoją edukację w seminarium duchownym w Liceum Hosianum, gdzie również należał do katolickiego bractwa „CV-Zirkel”. 5 sierpnia 1906 roku z rąk biskupa warmińskiego, Andreasa Thiela, otrzymał pierwsze święcenia na subdiakona, a następnie 23 grudnia święcenia diakonatu. 3 lutego 1907 roku, przyjął pełne święcenia kapłańskie.
Na swoją pierwszą parafię został posłany do Świątek, aby posługiwać w kościele Świętych Kosmy i Damiana, gdzie pracował u boku lubianego proboszcza Bernharda Menzela. Po krótkim czasie biskup przeniósł go na parafię w Miłakowie, a w 1909 roku do Reszla, gdzie przez następne 19 lat pełnił funkcję wikarego pod kierunkiem proboszcza Georga Materna, znanego redaktora i publicysty. W Reszlu ks. Ziegler zaangażował się w działalność pomocy ze strony towarzystwa „CV-Zirkel”, które miało znaczący wpływ na społeczność. Dodatkowo był członkiem Narodowej Partii Ludowej, choć nie pełnił tam żadnych oficjalnych ról.
W 1928 roku, biskup Bludau powierzył mu stanowisko proboszcza parafii św. Brunona w Bartoszycach oraz rolę kapelana garnizonu wojskowego. Jako osoba z katolicko-ewangelickiej rodziny, z łatwością odnalazł się w protestanckiej społeczności, w której katolicy stanowili zaledwie 7%. Ksiądz Ziegler zdobył sympatię lokalnych mieszkańców przez swoją skromność, humor i oddanie wiernym. Poświęcał się pracy w Caritas oraz organizacjach katolickich studenckich, co przyniosło mu wielkie zaufanie wśród młodzieży.
Po wyborach w 1933 roku, władza Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników zaczęła ingerować w struktury kościelne, prowadząc do napięć z duchowieństwem. W 1939 roku, ks. Ziegler został przesłuchany przez prokuraturę w Królewcu, oskarżony o antypaństwowe wypowiedzi, jednak postępowanie zakończyło się jedynie upomnieniem, po którym znalazł się pod obserwacją gestapo. W 1945 roku jego kapłańskie życie dobiegło końca, gdy Armia Czerwona dotarła do Bartoszyc.
Pomimo licznych namów do opuszczenia Prus Wschodnich, Ziegler zdecydował się pozostać z wiernymi, co doprowadziło do tragicznych wydarzeń. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, jego plebania została splądrowana, a jego dorobek naukowy został zniszczony. Wkrótce później ksiądz został aresztowany przez gestapo z groźbą rozstrzelania. Zmieniono jednak decyzję i wywieziono go w nieludzkich warunkach do obozu pracy na Syberię, gdzie zmarł 11 marca 1945 roku z wycieńczenia i głodu.
Jego ciało, pozbawione wartościowych przedmiotów, zostało pochowane w bezimiennej mogile przy torach kolejowych. W swoich ostatnich słowach prosił o informowanie bliskich o swoim losie. Kościół katolicki uznaje go współcześnie za męczennika za wiarę. Jego starszy brat, Arthur Ziegler, również był duchownym, pełniąc funkcję ostatniego niemieckiego proboszcza katedry we Fromborku do 1945 roku.
Przypisy
- a b c ZIEGLER, Richard - BBKL [online], www.bbkl.de [dostęp 01.03.2023 r.]
- Dieter E. Kilian Bibel Kirche Militär: Christentum und Soldatsein im Wandel der Zeit, BoD – Books on Demand; Edycja 1, 14.09.2018 r.
- Mitten im Winter auf die Landstraße gejagt. Vor vierzig Jahren wurde die Bevölkerung der Domstadt Frauenburg in das Inferno des Krieges gerissen. Von Stadtpfarrer Arthur Ziegler, [w:] Das Ostpreussenblatt, 30.03.1985 r., str. 13
- Bruno Schwark Ihr Name lebt: Ermländische Priester w życiu, cierpieniu i śmierci, 1958.
- Königsberg und Umkreis Pfarrer Richard Ziegler.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Gaudencja Glaw | Hartmut Kania | Regina Protmann | Franciszek Albert Zahn | Michał Schambogen | Szymon Bocchorn | Sebastian Moller | Georg III Stobäus von Palmburg | Jakub Holzt | Anton Ditki | Jan Chryzostom Drescher | Jan Schmidt (jezuita) | Fryderyk Bartsch | Andrzej Treptau | Jakub Schröter | Piotr Molerus | Hermann Kolberg | Aloys Marquardt | Johann Josef Regenbrecht | Franz-Reinhold HildebrandtOceń: Richard Ziegler