W Braniewie znajduje się jedno z najważniejszych miejsc komunikacyjnych, czyli rondo im. gen. Władysława Andersa. Zostało ono oddane do użytku w 1997 roku, co czyni je pierwszym okrężnym skrzyżowaniem w tym mieście. Rondo to pełni kluczową rolę w codziennym ruchu drogowym, łącząc kilka istotnych ulic miasta.
Główne ulice, które krzyżują się w tym miejscu to: Elbląska, Świętojańska, Fromborska, Moniuszki oraz Sikorskiego.
To strategiczne położenie sprawia, że rondo jest nie tylko ważnym punktem orientacyjnym, ale także kluczowym elementem infrastruktury komunikacyjnej Braniewa.
Historia
Do początku XIX wieku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się rondo, funkcjonował zbiornik przeciwpożarowy. Jednak w 1826 roku nastąpiła zmiana – na tym terenie wytyczono tzw. Berliński Trakt (Berliner Chaussee), znany później jako Reichsstraße 1. Ta trasa prowadziła z Królewca przez Braniewo do Elbląga i stała się istotnym szlakiem komunikacyjnym. W związku z tym zbiornik został zasypany, aby umożliwić budowę nowej drogi, która miała aż 7 metrów szerokości i była wyłożona tłuczniem oraz żwirem.
W 1883 roku w tym miejscu postawiono kapliczkę Najświętszej Maryi Panny. Była to inicjatywa prof. Franza Niedenzu, który przybył do Braniewa nie wcześniej niż w 1892 roku. Wokół kapliczki zasadzono 13 lip, a ten symboliczny niezwykły układ drzewa nawiązuje do współczesnego herbu Braniewa, na którym lipa przedstawiona jest z 13 liśćmi. Miejsce to otrzymało nazwę Dreizehnlinden, która odnosiła się również do samej kapliczki maryjnej. Wyraz ten został zaczerpnięty od tytułu poematu epickiego Friedricha Webera z 1878 roku, który ukazywał zmagania chrześcijańskich mnichów przeciw pogańskim przeciwnikom.
Wzrost znaczenia tego skrzyżowania miał miejsce w 1937 roku, kiedy oddano do użytku odcinek Reichsautobahn łączący Berlin z Królewcem. Nowa autostrada III Rzeszy znacząco wpłynęła na ruch w tej okolicy, co sprawiło, że rondo stało się kluczowym punktem komunikacyjnym. Zmiana na rondo miała miejsce w czerwcu 1997 roku. Na wniosek Teodory Dębińskiej-Grudzińskiej, żołnierza 2 Korpusu PSZ Armii Andersa, Rada Miejska Braniewa podjęła uchwałę 6 maja 1998 roku, przyznając nadanym imieniem generała Władysława Andersa. Ceremonia nadania imienia miała miejsce 10 maja 1998 roku i rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w kościele św. Antoniego przez arcybiskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Obchody uświetniły orkiestra wojskowa oraz kompania honorowa Wojska Polskiego.
W imieniu żony generała, Ireny Anders, która nie mogła przyjechać, w uroczystości uczestniczył mjr Stanisław Berkieta, prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w Londynie. Dokonał on oficjalnego otwarcia ronda. W 2001 roku przylegająca do ronda kolonia ulic Sikorskiego i Moniuszki wzbogaciła się o nową strukturę znaną jako „Willa Millenium”. Kompleks ten składa się z dwóch budynków, które podzielono na pięć segmentów, zawierających zarówno placówki handlowo-usługowe, takie jak bank oraz market spożywczy, jak i 27 lokali mieszkalnych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 6 milionów złotych, a projekt Willi Millenium miał stanowić impuls do odbudowy starówki w Braniewie.
Obecnie rondo gen. Andersa jest miejscem, w którym odbywają się uroczystości związane z obchodami najważniejszych świąt państwowych, takich jak Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Święto Niepodległości. W czasie tych wydarzeń składa się kwiaty zarówno przy rondzie gen. Andersa, jak i na pobliskim skwerze Sybiraków.
Opis ronda
Rondo im. Andersa stanowi istotny element infrastruktury drogowej, typowe dla ruchu okrężnego. Jego konstrukcja przypomina okrąg o zewnętrznej średnicy wynoszącej około 40 metrów, co zapewnia odpowiednią przestrzeń dla płynnego ruchu pojazdów.
W centralnej części ronda umieszczona jest nieprzejezdna wyspa o średnicy około 24 metrów, która nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale także estetykę tej przestrzeni. Rondo dysponuje pięcioma wlotami oraz wylotami ulicznymi, każdy z nich uwzględnia przejścia dla pieszych, co znakomicie zwiększa bezpieczeństwo osób poruszających się po tej okolicy.
Przypisy
- Na rondzie i skwerze. Ku pamięci Konstytucji [ZDJĘCIA, FILM] [online], Portal Braniewo, 03.05.2016 r. [dostęp 03.05.2021 r.]
- Inf prasowa Starostwa Powiatowego wI.S.P. Braniewie, Narodowe Święto Niepodległości. Zapraszamy! [online], Portal Braniewo, 09.11.2017 r. [dostęp 03.05.2021 r.]
- Historia Braniewa - nieznane wydarzenia - DZIEJE POCZTY w PRUSACH, na WARMII i w BRANIEWIE [online], www.historiabraniewa.hekko.pl [dostęp 08.05.2021 r.]
- Braunsberg im Wandel der Jahrhunderte [online], www.braunsberg-ostpreussen.de [dostęp 08.05.2021 r.]
- ARCHIV FÜR AUTOBAHN- UND STRASSENGESCHICHTE [online], www.strassengeschichte.de [dostęp 08.05.2021 r.]
- Wołpa-Syberia-Braniewo [online], gazetaolsztynska.pl [dostęp 03.05.2021 r.]
- OSA | Otwarty System Archiwizacji [online], osa.archiwa.org [dostęp 03.05.2021 r.]
- Redakcja, Herb Braniewa [online], Braniewo Nasze Miasto, 17.01.2011 r. [dostęp 03.05.2021 r.]
- HERB BRANIEWA NA PRZESTRZENI DZIEJÓW MIASTA [online], braniewo.com.pl [dostęp 03.05.2021 r.]
- Uchwała Rady Miejskiej w Braniewie nr LXV/219/98 z dnia 06.05.1998 r. w sprawie nadania rondu w Braniewie imienia generała Władysława Andersa
- Braniewo. Prestiżowy kompleks mieszkalno-usługowy. Dwumiesięczne opóźnienie [w:] IKAT. Gazeta Braniewska, 09–15.11.2001 r.
- Braniewo. Już za miesiąc. Willa Millenium [w:] IKAT. Gazeta Braniewska, 28.09–04.10.2001 r.
- a b Braniewskie rondo. W... „kółko Macieju” [w:] IKAT. Gazeta Braniewska, nr 51, 15.12.1997 r., s. 2
- Na mapie w książce Военная энциклопедия Сытина (1911-1915)
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Plac Grunwaldu w Braniewie | Plac Józefa Piłsudskiego w Braniewie | Ulica Franciszka Stefczyka w Braniewie | Ulica Gdańska w Braniewie | Ulica Portowa w Braniewie | Ulica Przemysłowa w Braniewie | Ulica Władysława Sikorskiego w Braniewie | Ulica 9 Maja w Braniewie | Ulica Elbląska w Braniewie | Ulica Królewiecka w Braniewie | Ulica Tadeusza Kościuszki w Braniewie | Ulica Stanisława Moniuszki w Braniewie | Ulica Morska w BraniewieOceń: Rondo im. gen. Władysława Andersa w Braniewie