Hermann Kabath


Joseph Hermann Kabath, szerzej znany jako Hermann Kabath, to znacząca postać w historii botaniki. Urodził się 16 sierpnia 1816 roku w Braniewie, natomiast zmarł 12 grudnia 1888 roku w Leśnicy, blisko Wrocławia.

Był on niemieckim botanikiem, który poświęcił swoje życie badaniu bogactwa flory występującej w regionach Górnego oraz Dolnego Śląska. Jego działalność naukowa przyczyniła się do lepszego zrozumienia roślinności tego obszaru, a także do dokumentowania różnorodności biologicznej, co miało istotne znaczenie dla zahamowania jej zaniku.

Życiorys

Hermann Kabath urodził się w Braniewie, w regionie Prus Wschodnich, w rodzinie nauczyciela Josepha Kabatha oraz Justyny z d. Liedtki. Jego ojciec, pochodzący z Opola, przez sześć lat (1811–1817) pełnił funkcję wykładowcy w gimnazjum znajdującym się w Braniewie. Kiedy Hermann miał tylko rok, jego parent był przeniesiony do Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Gliwicach, gdzie objął stanowisko dyrektora. Młody Hermann ukończył to gimnazjum, a potem swą edukację kontynuował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie studiował medycynę oraz filologię.

Po zakończeniu studiów, odbył krótki staż w administracji we Wrocławiu. Jednak większość swojego życia poświęcił pracy jako rejestrator w kancelarii katedralnej we Wrocławiu. Mimo to, jego wielką pasją stała się botanika, której poświęcał wolny czas, zgłębiając florę Śląska. Szybko stał się znanym odkrywcą nowych stanowisk botanicznych w rejonie Gliwic oraz Wrocławia.

W 1846 roku opublikował znaczącą pracę zatytułowaną Flora der Umgegend von Gleiwitz mit Berücksichtigung der geognostischen, Boden- und Höhen-Verhältnisse, a także zebrał duży, uporządkowany zielnik, który obejmował około 10 tysięcy gatunków roślin, zawierający wiele detali dotyczących ich naturalnych stanowisk. W 1864 roku opisał nowy gatunek kozłka, nazwany Valeriana simplicifolia, wywodzący się z Dąbrowy koło Gliwic (Verh. Bot. Ver. Prov Brandenburg 6). W związku z jego odkryciami, powstał rodzaj roślin o nazwie Kabathia, upamiętniający jego nazwisko.

Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w życiu sekcji botanicznej Śląskiego Towarzystwa Kultury Ojczystej. W 1875 roku przeszedł na emeryturę i osiedlił się w Leśnicy w pobliżu Wrocławia, gdzie zmarł 12 grudnia 1888 roku. Po jego śmierci zgromadzony przez niego zielnik zasilił zbiory Rolno-botanicznej Stacji Doświadczalnej we Wrocławiu, a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu.

Przypisy

  1. Index collectorum Herbarii Senckenbergiani (FR) Zusammengestellt von Rainer Döring & Stefan Dressler aktualisiert: 27.01.2022 r.
  2. PRZYRODNICY [online], przyrodnicy-slascy.wex.pl [dostęp 12.08.2022 r.]
  3. 'Flora der Umgegend von Gleiwitz mit Berücksichtigung der geognostischen, Boden- und Höhen-Verhältnisse' - Viewer | MDZ [online], www.digitale-sammlungen.de [dostęp 12.08.2022 r.]
  4. Hermann Kabath w: Biograficzny słownik przyrodników śląskich. Tom 1, Mirosław Syniawa, Katowice 2006 r.

Oceń: Hermann Kabath

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:19