Ernst Lichtenstein


August Hermann Ernst Lichtenstein, którego życie rozpoczęło się 13 grudnia 1900 roku w Braniewie, w dawnych Prusach Wschodnich, był niemieckim pedagogiem. Jego wkład w dziedzinę edukacji oraz rozwój metod nauczania pozostaje istotnym elementem historii pedagogiki.

Ernst Lichtenstein zmarł 20 stycznia 1971 roku w Münster, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które wpływa nadal na współczesnych nauczycieli i edukatorów.

Życiorys

Ernst Lichtenstein przyszedł na świat w Braniewie, w domu oznaczonym jako Marktstraße 9. Pochodził z rodziny, której głowa, Walter Conrad, był właścicielem wytwórni alkoholi i handlowcem z Królewca. Jego matka, Martha Austen, była córką kupca z Braniewa. W 1919 roku, zanim rozpoczął studia, Ernst walczył jako żołnierz w Bałtyckim Freikorpsie. Następnie kształcił się na kilku kierunkach: filozofii, teologii ewangelickiej, germanistyce, historii oraz socjologii, studiując w Monachium, Heidelbergu, Kolonii oraz Królewcu.

W wieku zaledwie 24 lat, 18 kwietnia 1925 roku, uzyskał stopień doktora filozofii dzięki obronie pracy pt. Die Wertprinzipien in Fichtes Geschichtsphilosophie na Uniwersytecie w Królewcu, którą z powodzeniem obronił na ocenę bardzo dobrą. Po zakończeniu studiów pracował jako nauczyciel w Prusach Wschodnich, a od 1932 roku nauczał w niemieckiej szkole w Atenach, znanej jako Deutsche Schule Athen. W 1935 roku został lektorem w Niemieckiej Akademii w Kawali w Macedonii, a potem wrócił do Aten.

W 1947 roku habilitował się na Uniwersytecie w Monachium, a dwa lata później objął stanowisko profesora w tym samym mieście. W 1952 roku został profesorem w Erlangen, zaś w 1955 roku zastąpił profesora Alfreda Petzelta jako profesor zwyczajny pedagogiki w Münster. Jego działalność naukowa koncentrowała się na podstawowych zagadnieniach pedagogiki oraz historii kształcenia.

W okresie narodowego socjalizmu Lichtenstein był prześladowany przez reżim, klasyfikowany jako mischling II stopnia, co oznaczało, że miał w swoim drzewie genealogicznym jednego żydowskiego dziadka. Swoje żydowskie pochodzenie dziedziczył po ojcu, podczas gdy jego matka była ewangeliczką. Również cała jego rodzina ze strony ojca została poddana prześladowaniom i całkowitej zagładzie; ojciec zmarł w wyniku samobójstwa w 1937 roku, a brat zaginął podczas przymusowych robót. Duża część rodziny również zginęła. W 1937 roku Ernst Lichtenstein ożenił się z Friederike Hausleitner, z którą nie mógł się ożenić z powodu swojego pochodzenia. W 1957 roku ożenił się po raz drugi z Ilse Rother, również profesorem pedagogiki, z którą miał dwoje dzieci: Emmę (ur. 1937) i Elisabeth (ur. 1938).

Przypisy

  1. Ernst Lichtenstein: Philosoph, Pädagoge, Humanist [online], prezi.com [dostęp 01.07.2022 r.] (ang.).
  2. Lichtenstein-Rother, Ilse (1917 – 1991) [online], www.bundesarchiv.de [dostęp 01.07.2022 r.] .
  3. Bettina Müller Juden in Braunsberg, w: Heimatbrief für den Kreis Braunsberg, 2017.
  4. Martin Rothland Disziplingeschichte im Kontext. Erziehungswissenschaft an der Universität Münster nach 1945, 2008.
  5. a b DSA erinnert Ernst Lichtenstein, Quelle: Universitätsarchiv Augsburg, Nachlass Ernst Lichtenstein.
  6. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands, Beiheft 8, rok 1990, bearbeitet von Ernst Federau, Braunsberger Abiturienten 1916-1945, s. 19.
  7. Ernst Lichtenstein – Bedeutung – Enzyclo [online], enzyklo.de [dostęp 10.03.2018 r.] (ang.).

Oceń: Ernst Lichtenstein

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:22