Elimar Klebs


Ernst Elimar Klebs, powszechnie znany jako Elimar Klebs, urodził się 15 października 1852 roku w Braniewie, które wówczas należało do Prus Wschodnich. Jego życie zakończyło się 17 maja 1918 roku w Marburgu.

Klebs był niemieckim historykiem, który poświęcił swoją karierę badawczą historię starożytną, przyczyniając się w ten sposób do znaczącego poszerzenia wiedzy w tej dziedzinie. Jego prace miały istotny wpływ na rozwój historiografii dotyczącej antycznych cywilizacji.

Życiorys

Elimar Klebs był jedną z wybitnych postaci w dziedzinie historii starożytnej, synem pruskiego prokuratora oraz bratem znanego botanika Georga Albrechta Klebsa. Jego edukacja rozpoczęła się w Berlinie, gdzie nawiązał współpracę z takimi uczonymi jak Theodor Mommsen oraz Heinrich von Treitschke. W 1876 roku obronił pracę doktorską, a w 1883 uzyskał habilitację, co umożliwiło mu podjęcie pracy wykładowczej.

W okresie od semestru zimowego 1883/84 do zimowego 1905/06 pełnił rolę privatdozent, ucząc historii Grecji oraz Rzymu. W 1881 roku, mimo ciekawej oferty, odrzucił propozycję objęcia stanowiska na Uniwersytecie w Greifswaldzie. W 1906 roku, jako nowy wykładowca, został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego historii starożytnej na Uniwersytecie w Marburgu, gdzie, od końca 1907, piastował urząd profesora zwyczajnego.

Jego kariera akademicka została przerwana w 1913 roku z powodu poważnej choroby, co zmusiło go do wzięcia urlopu zdrowotnego. W 1914 roku, w wyniku trudności zdrowotnych, został zwolniony z obowiązków związanych z pracą na uczelni.

W swojej działalności badawczej Elimar Klebs skupił się głównie na historii starożytnego Rzymu, zajmując się m.in. biografiami cesarzy oraz analizą tzw. Historii Augusta. Interesował się również klasyczną literaturą starożytną, w tym dziełami takich autorów jak Petronius czy Historia Apollonii.

Przypisy

  1. DeutscheD. Biographie DeutscheD., Klebs, Elimar - Deutsche Biographie [online], www.deutsche-biographie.de [dostęp 25.06.2018 r.] (niem.).

Oceń: Elimar Klebs

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:23