Franz Kröger


Franz Kröger, urodzony 11 marca 1937 roku w Braniewie, jest uznawanym niemieckim etnologiem, który poświęcił swoją karierę badaniom nad kulturą oraz językiem plemienia Builsa. Jego wiedza i badania wpłynęły na zrozumienie tej unikalnej grupy etnicznej, co przyczyniło się do jego renomowanej pozycji w dziedzinie etnologii.

Po długim i owocnym okresie pracy akademickiej, Kröger przeszedł na emeryturę, jednak jego osiągnięcia jako wykładowcy na Uniwersytecie w Münster pozostają nieocenione.

Życiorys

Franz Kröger przyszedł na świat w Braniewie, w regionie Prus Wschodnich. Swoje wykształcenie zdobywał na prestiżowych uniwersytetach w Münster i Wiedniu, specjalizując się w etnologii, anglistyce, historii oraz geografii. W latach 1972–1974 był wykładowcą na Uniwersytecie w Cape Coast w Ghanie, gdzie po raz pierwszy rozpoczął badania wśród ludności plemienia Builsa (in. Bulsa), reprezentującego grupę etniczną w północno-wschodniej części Ghany. W 1978 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie w Münster, zatytułowaną „Übergangsriten der Bulsa” (Rytuały przejścia plemienia Bulsy).

Od roku 1974 Kröger prowadził zajęcia w Instytucie Etnologii w Münster oraz w Gimnazjum im. Aldegrevera w Soest w Westfalii. W 1999 roku zakończył swoją karierę pedagogiczną na poziomie szkoły średniej, aby w pełni poświęcić się etnologii. Jego badania koncentrują się na religii, kulturze materialnej oraz języku plemienia Bulsów, z którym spędził łącznie ponad 30 lat życia.

Poprzez swoje liczne publikacje, w tym książki, artykuły oraz reportaże radiowe i telewizyjne, Kröger zdobył status eksperta w dziedzinie kultury Bulsów. Jego prace naukowe skupiają się głównie na regionie północnej Ghany (Bulsa i Koma), a badania obejmują takie dziedziny jak etnologia, religia, kultura materialna oraz język miejscowych ludności.

W 1995 roku pełnił rolę doradcy naukowego przy dwóch produkcjach telewizyjnych dla niemieckiego kanału Südwestfunk. Jedna z tych produkcji, nosząca tytuł „Die Regenmacher” (w tłumaczeniu „Wytwórcy deszczu”), podejmowała temat odwiedzin plemienia Tallensi, którzy regularnie przybywają do kraju Bulsów przed rozpoczęciem sezonu deszczowego. W Instytucie Etnologii Uniwersytetu w Münster Kröger zdołał także zgromadzić kolekcję ponad 500 przedmiotów materialnych od plemienia Bulsa, które są używane w ich domach.

W 2005 roku kolekcja ta została zaprezentowana na obszernej wystawie w Muzeum Przyrodniczym w Münster (LWL-Museum für Naturkunde), co stanowiło ważny krok w propagowaniu wiedzy na temat tej unikalnej kultury.

Publikacje książkowe

Franz Kröger wyróżnia się jako autor licznych publikacji istotnych dla zgłębiania kultury oraz tradycji, szczególnie w kontekście badań nad społeczeństwami afrykańskimi. Jego prace koncentrują się na różnorodnych aspektach życia społecznego oraz religijnego, które odzwierciedlają przemiany zachodzące w północnej Ghanie.

  • „Übergangsriten im Wandel. Kindheit, Reife und Heirat bei den Bulsa in Nord-Ghana” – publikacja ta ukazuje przemiany w tradycjach dotyczących dzieciństwa, dojrzewania i małżeństwa w społeczności Bulsa. Książka liczy 440 stron i została wydana przez Klaus Renner Verlag w Hohenschäftlarn pod Monachium w 1978 roku,
  • „Ancestor Worship among the Bulsa of Northern Ghana. Religious, Social and Economic Aspects” – to dzieło, które bada kult praktykowania czci przodków wśród Bulsa, obejmujące aspekty religijne, społeczne i gospodarcze. Wydane w 1982 roku, ma 120 stron,
  • „Buli-English Dictionary” – leksykon Buli-angielski, stanowiący cenne źródło dla badaczy i nauczycieli języka, wydany przez Lit-Verlag w Münster i Hamburgu w 1992 roku, liczy 584 strony,
  • „Materielle Kultur and traditionelles Handwerk bei den Bulsa” – obszerna praca, która składa się z dwóch tomów, badająca materialną kulturę oraz rzemiosło tradycyjne wśród Bulsa. Publikacja została opublikowana przez Lit-Verlag w 2001 roku i obejmuje 1141 stron,
  • „Ghana’s North. Research on Culture, Religion, and Politics of Societies in Transition” – książka współredagowana przez Krögera i Barbarę Meier, dotyka badań nad kulturą, religią i polityką w północnej Ghanie, została wydana przez Peter Lang Verlag w 2003 roku i zawiera 342 strony.

Oprócz powyższych pozycji, Kröger jest autorem wielu artykułów publikowanych w czasopismach naukowych z zakresu antropologii, co dodatkowo podkreśla jego wkład w rozwój badań nad kulturą i społeczeństwami Afryki Zachodniej.

Przypisy

  1. Franz Kröger [online], academia.edu [dostęp 23.04.2024 r.]
  2. Christina Schug BirgerCh.S.B., Das ewige Jetzt - ReferentInnen [online], www.uni-muenster.de, 11.07.2007 r. [dostęp 06.11.2022 r.] (niem.).
  3. Franz Kröger [online], buluk.de [dostęp 06.11.2022 r.]
  4. Sammlung des Instituts für Ethnologie der Universität Münster, Westfälische Wilhelms-Universität Münster [online], www.universitaetssammlungen.de [dostęp 06.11.2022 r.]
  5. Bulsa Ausstellung [online], www.uni-muenster.de [dostęp 06.11.2022 r.]
  6. Exhibilion of Bulsa culture "15 women and 9 ancestors, life and religion of the Bulsa of Northern Ghana" [online], www.buluk.de [dostęp 06.11.2022 r.]
  7. Bulsa Bibliography [online], buluk.de [dostęp 06.11.2022 r.]

Oceń: Franz Kröger

Średnia ocena:5 Liczba ocen:18