Towarzystwo Miłośników Braniewa to aktywnie działające stowarzyszenie kulturalno-naukowe, które ma swoją siedzibę w Braniewie. Organizacja ta gromadzi entuzjastów historii, zarówno lokalnej, jak i krajowej, pragnących zgłębiać przeszłość tego wyjątkowego regionu.
Założone 28 listopada 1978 roku, Towarzystwo Miłośników Braniewa stało się miejscem spotkań dla osób zainteresowanych kultywowaniem historii ziemi braniewskiej. Celem ich działalności jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń z przeszłości, ale także promowanie i rozwijanie turystyki w tej malowniczej okolicy.
Aby zrealizować swoje cele, stowarzyszenie angażuje się w różnorodne działania, które obejmują:
- działalność muzealną,
- wydawanie publikacji,
- organizację imprez kulturalnych,
- przeprowadzanie sesji popularnonaukowych.
Dzięki tym inicjatywom, Towarzystwo nie tylko popularyzuje historię Braniewa, ale także angażuje społeczność lokalną w różne aspekty życia kulturalnego regionu, przyczyniając się do jego rozwoju.
Działalność muzealna
Od samego początku istnienia Towarzystwa Miłośników Braniewa, jednym z kluczowych celów organizacji stało się dążenie do stworzenia muzeum poświęconego historii Braniewa. Idea ta przez długi czas pozostawała jedynie w fazie koncepcji. Ważnymi przeszkodami na drodze do jej realizacji były m.in. trudności w znalezieniu odpowiedniego miejsca na siedzibę placówki oraz brak wsparcia ze strony lokalnych władz, a także funduszy potrzebnych do zrealizowania tego przedsięwzięcia. W 2015 roku, Towarzystwo skierowało do starosty braniewskiego pismo z prośbą o interwencję oraz pomoc w zrealizowaniu marzenia mieszkańców Braniewa – utworzenia muzeum.
W styczniu 2016 roku, doszło do podpisania porozumienia pomiędzy władzami powiatu braniewskiego a Kurią Archidiecezjalną w Olsztynie, będącą właścicielem historycznego obiektu Collegium Hosianum. Dzięki temu, pomieszczenia po zlikwidowanej bibliotece pedagogicznej zostały użyczone na utworzenie muzeum do końca 2025 roku. Powstanie muzeum było możliwe również dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz pomocnym rękom lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców, którzy zaangażowali się w remont oraz przygotowanie obiektu. Osoby wspierające wniosły wkład w postaci niezbędnego wyposażenia oraz odnowienia wnętrz w ramach pracy społecznej. Dobry klimat dla inicjatywy stwarzały również władze Kościoła oraz dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych, która dysponowała pozostałą częścią budynku.
Muzeum Ziemi Braniewskiej miało swoje otwarcie 3 września 2016 roku i od tego momentu jest prowadzone w formie działalności społecznej przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Regularnie pozyskuje bądź wypożycza nowe eksponaty, a także organizuje stałe oraz czasowe wystawy. Trwają prace zmierzające do adaptacji dodatkowych pomieszczeń, takich jak przylegająca do obiektu Hosianum średniowieczna Wieża Klesza.
Muzeum organizuje różnorodne konferencje, w tym o międzynarodowym zasięgu, oraz czwartkowe spotkania z historią. Przez wiele lat, do września 2022 roku, miejscem tych wydarzeń był spichlerz Mariacki, jednak od listopada 2022 roku spotkania te przeniosły się do galerii znajdującej się w podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury.
Więcej informacji można znaleźć w osobnym artykule dostępnym pod tym linkiem: Muzeum Ziemi Braniewskiej.
Działalność kulturalna i popularnonaukowa
Organizacja znana jako Towarzystwo Miłośników Braniewa prowadzi różnorodne działania, które obejmują wiele istotnych aspektów lokalnej kultury oraz nauki.
Wśród kluczowych przedsięwzięć, warto wymienić następujące:
- kontynuację działań mających na celu utrzymanie i rozbudowę braniewskiego muzeum,
- odnowienie herbu biskupa Łukasza Watzenrodego w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
- organizację kolejnych edycji konferencji popularnonaukowej „Krańce Europy”,
- odsłonięcie tablic pamiątkowych poświęconych osobom zasłużonym dla miasta,
- stworzenie lapidarium na słynnym cmentarzu św. Jana w Braniewie,
- ustawienie tablic informacyjnych przy istniejących oraz nieistniejących, ale istotnych obiektach Braniewa, takich jak: Zamek Biskupi, Konwikt Szlachecki, Kamienny Dom oraz ratusz miejski.
Zaangażowanie TMB w te działania napotyka na wiele pozytywnych reakcji ze strony społeczności lokalnej, co świadczy o ich znaczeniu dla zachowania kulturowego dziedzictwa Braniewa.
Działalność publicystyczna
Stowarzyszenie odgrywa wiodącą rolę w popularyzacji wiedzy na temat historii Braniewa i jego okolic, realizując swoją misję poprzez cykliczne publikacje. Wydaje ono bowiem materiały w tradycyjnej formie papierowej, które koncentrują się na kluczowych aspektach kultury lokalnej. Naczelną publikacją jest dzieło noszące tytuł Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej, które ukazało się po raz pierwszy w grudniu 2014 roku.
To wydanie stanowi początek książkowej serii, będącej jednym z pierwszych kroków ku utworzeniu muzeum, a także wyrazem nostalgi za marzeniami związanymi z jego powstaniem. Do roku 2021, w rękach czytelników znalazły się już cztery kolejne części tej publikacji, co podkreśla constanę dążenie stowarzyszenia do zgłębiania lokalnej historii.
Warto również zaznaczyć, że oprócz serii Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej, organizacja zajmuje się także wydawaniem specjalnych publikacji, które koncentrują się na ważnych postaciach, budynkach oraz wydarzeniach historycznych. Przykłady takich wydawnictw to: Historia braniewskiej fary, Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa, a także Informator pokonferencyjny „Krańce Europy” i wiele innych.
Przewodniczący/prezesi Towarzystwa Miłośników Braniewa
W historii Towarzystwa Miłośników Braniewa można zauważyć ciągłą ewolucję jego kierownictwa, które miało istotny wpływ na rozwój stowarzyszenia. Kolejnymi szefami organizacji byli:
- apolinary skrodzki (od 1978),
- leon jarmałkowicz,
- józefa borowiak,
- franciszek kasprzycki,
- zbigniew kędziora (od 2009 roku).
Przypisy
- Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Braniewskiej [online], gazetaolsztynska.pl [dostęp 17.12.2022 r.]
- Muzeum Ziemi Braniewskiej [online], braniewo.com.pl [dostęp 17.12.2022 r.]
- Historia Braniewa – nieznane wydarzenia – Działania Towarzystwa Miłośników Braniewa [online], www.historiabraniewa.hekko.pl [dostęp 17.12.2022 r.]
- Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Braniewskiej [online], braniewo.wm.pl [dostęp 27.08.2020 r.]
- a b c Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Braniewskiej [online], braniewo.wm.pl [dostęp 26.10.2018 r.]
- Softel, Rok pełen historii, „portelpl” [dostęp 21.10.2017 r.]
- Urzędowy wykaz druków wydanych w Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodnik bibliograficzny Biblioteka Narodowa R. 77 (89) Warszawa, 11-17.10.2021 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Miejski Ośrodek Sportu „Zatoka” w Braniewie | Parafia cywilno-wojskowa św. Wojciecha w Braniewie | Koźlin (Braniewo) | Zatoka Braniewo | Jezioro Piekiełko (Braniewo) | Lipówka (dopływ Pasłęki) | Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie | Hufiec ZHP Braniewo | Stadnina koni w Braniewie | Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie | Parafia Świętej Trójcy w BraniewieOceń: Towarzystwo Miłośników Braniewa