Braniewskie Centrum Kultury w Braniewie to ważna instytucja kulturowa, która odgrywa istotną rolę w lokalnej społeczności. Z siedzibą w centralnej części miasta, przy ulicy Katedralnej 9, jest elementem samorządowym, który dąży do promowania różnorodnych form artystycznych i kulturalnych.
Centrum to nie tylko miejsce wydarzeń kulturalnych, ale także przestrzeń integracji społecznej, zachęcająca mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Braniewa.
Historia
Historia
W Braniewie, po zakończeniu II wojny światowej, rozwój aktywności kulturalnej napotykał na dużą liczbę wyzwań, w tym problemy lokalowe. W 1946 roku powstał tam Miejski Dom Kultury, zlokalizowany przy ul. Przemysłowej. W początkowym okresie, obiekt służył również jako siedziba hufca Związku Harcerstwa Polskiego.
W grudniu 1948 roku, aby rozwiązać problemy lokalowe, władze miasta wydzierżawiły budynek byłego niemieckiego kasyna, znajdujący się na terenie koszar przy ul. Sikorskiego. Jednakże już w kwietniu 1949 roku, budynek został ponownie przejęty przez wojsko. Plany na odbudowę przedwojennego teatru przy ul. Królewieckiej także nie zrealizowały się.
W 1954 roku utworzono Powiatowy Dom Kultury. Natomiast w 1975 roku, w wyniku reorganizacji województw oraz likwidacji powiatów, zainaugurowano Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, którego siedzibą był pałacyk Potockiego, poddany renowacji w latach 1972–1975. W 1976 roku do budynku przeniesiono także siedzibę Braniewskiego Oddziału Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Elblągu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Braniewie.
Współczesność
Nowa siedziba ośrodka kultury w Braniewie powstała dzięki inicjatywie Tadeusza Kopacza, burmistrza miasta w latach 1990–1998. To on zapoczątkował program rewitalizacji Starego Miasta, co prowadziło do decyzji o zbudowaniu dużego kompleksu kulturalno-rozrywkowego na miejscu dawnego kina „Dar”, znanego jako Braniewskie Centrum Kultury. Budowa została kontynuowana i zakończona przez jego następców.
Po niemal sześciu dekadach po wojnie Braniewo w końcu doczekało się odpowiedniego domu kultury. Uroczystość inauguracyjna nowej siedziby, zlokalizowanej w rejonie ulic Gdańskiej i Katedralnej, miała miejsce w kwietniu 2003 roku, a to wydarzenie uatrakcyjnił występ znanego polskiego artysty, Michała Bajora.
Braniewskie Centrum Kultury zostało formalnie utworzone Uchwałą Rady Miejskiej w Braniewie z dnia 1 sierpnia 2006 roku, a 25 sierpnia 2016 roku otrzymało imię swojego twórcy – Tadeusza Kopacza.
Statutowe zadania Braniewskiego Centrum Kultury
Braniewskie Centrum Kultury ma na celu stworzenie optymalnych warunków dla mieszkańców, aby mogli zaspokajać swoje potrzeby i rozwijać zainteresowania związane z kulturą. W ramach realizacji tych celów podejmowane są różnorodne działania, które obejmują:
- edukację kulturalną oraz wychowanie przez sztukę,
- upowszechnianie kultury wśród lokalnej społeczności,
- organizowanie różnorodnych imprez artystycznych i rozrywkowych, w tym koncertów,
- rozbudzanie i wspieranie społecznej aktywności kulturalnej,
- rozpoznawanie zainteresowań oraz potrzeb kulturalnych w danym środowisku,
- promowanie kultury oraz twórczości artystycznej,
- prowadzenie i wspieranie działalności zespołów artystycznych,
- upowszechnianie sztuki filmowej wśród mieszkańców,
- współdziałanie z innymi instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami w zakresie zaspokajania potrzeb kulturalnych,
- realizowanie projektów dotyczących tradycji narodowej oraz lokalnej, a także ochrony dziedzictwa narodowego.
Historia kina
Kino „Artushof”
W 1936 roku historyczna budowla Dworu Artusa, znajdująca się przy Langgasse 34 (dzisiaj ul. Gdańska), została zakupiona przez elbląskiego kupca Georga Broschinskiego. W wyniku przebudowy zamienił on ten obiekt w kino, które otrzymało nazwę Artushof, co oznacza Dwór Artusa. Kino funkcjonowało aż do 1945 roku.
Kino „Dar” („Zalew”)
Po zakończeniu II wojny światowej w Braniewie pojawiły się dwa kina. Pierwszym z nich było kino „Dar”, które otwarto w 1946 roku. Na początku nosiło ono imię „Zalew” i mieściło się przy ul. Sikorskiego, w budynku byłego niemieckiego kasyna. W 1956 roku zaczęto odbudowę obiektu, aby dostosować go na potrzeby kina, które miało znaleźć się w centrum miasta, przy ul. Gdańskiej. W tym okresie kino po raz pierwszy przeniesiono z ul. Gdańskiej na ulicę Przemysłową, z powodu prowadzonych prac remontowych. Dodatkowo w tym roku stary niemiecki projektor AEG został wymieniony na aparat AP51, umożliwiający projekcję filmów na taśmie 35 mm.
Po dwóch latach kino wróciło na ul. Gdańską w nowym obiekcie, który pomieścił 270 widzów. Na przełomie 1997 i 1998 roku kino zostało po raz kolejny przeniesione, tym razem do sali Miejskiego Ośrodka Kultury, mieszczącego się przy ul. Przemysłowej 10, gdzie dostępnych było zaledwie 90 miejsc. Decyzję o takim przeniesieniu wymusił nadzór budowlany, gdyż budynek na ul. Gdańskiej stanowił zagrożenie zawalenia. W tym miejscu kino funkcjonowało przez jedynie trzy dni w tygodniu i nie było czynne w okresie letnim z uwagi na urlopy pracowników MOK. Po przeniesieniu siedziby MOK do nowego obiektu przy ul. Gdańskiej w 2003 roku, budynek na Przemysłowej został zamknięty, co spowodowało, że przez pewien czas w Braniewie nie było kina.
Kino „Orzeł”
Kino „Orzeł” to kino wojskowe, które działało w klubie garnizonowym przy ul. Sikorskiego. Rozpoczęło swoją działalność w latach 50. XX wieku i mogło pomieścić 185 osób na widowni. Było to miejsce wielofunkcyjne, w którym oprócz seansów filmowych organizowano uroczystości, koncerty, przedstawienia oraz akademie rocznicowe. W 1999 roku kino funkcjonowało przez dwa dni w tygodniu, w soboty oraz niedziele, z frekwencją wynoszącą od 20 do 50 osób. Organizowano również seanse filmowe przeznaczone dla szkół. Kino było ogólnie dostępne do końca 2000 roku. W wyniku wprowadzenia nowych przepisów przez Ministerstwo Obrony Narodowej, od 2001 roku kino wojskowe nie mogło już prowadzić działalności publicznej.
Kino „Baszta”
26 sierpnia 2006 roku w Braniewskim Centrum Kultury ponownie uruchomiono kino, które zagościło w nowo odbudowanej kamienicy, wybudowanej obok wcześniej funkcjonującego kina „Dar”. Kino to zostało wyposażone w klimatyzowaną salę, mogącą pomieścić 306 osób. 24 maja 2014 roku kino otrzymało nowoczesny projektor cyfrowy, który zastąpił dotychczasowy sprzęt analogowy, umożliwiając projekcję filmów w systemie 3D. 29 września 2020 roku kino zyskało w końcu swoją nazwę – „Kino Baszta”.
Modelarnia SpecModel
„Modelarnia SpecModel zajmuje przestrzeń w piwnicach Braniewskiego Centrum Kultury. Historia modelarstwa w Braniewie ma swoje korzenie w lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1976 roku miały miejsce pierwsze zawody, w których uczestniczyli pasjonaci modelarstwa. W tym czasie działalność modelarni miała miejsce w pracowni na ulicy Wiejskiej.
W roku 1988, ze względu na trudności finansowe, modelarnia była zmuszona opuścić swoją dotychczasową lokalizację. Przez kolejne lata, instruktorzy kontynuowali zajęcia z modelarstwa w różnych szkołach, w których pracowali. Grupa znana dziś jako SpecModel została formalnie utworzona na początku lat dziewięćdziesiątych.
Po przerwie, w listopadzie 2007 roku, dzięki uzyskaniu przestrzeni w Braniewskim Centrum Kultury, SpecModel wznowił swoją działalność. Z kolei 4 grudnia 2014 roku, Stowarzyszenie Braniewskich Modelarzy SpecModel Braniewo zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Braniewscy modelarze od lat zdobywają laury na zawodach krajowych oraz międzynarodowych, osiągając sukcesy zarówno w kategoriach indywidualnych, jak i drużynowych.
Przypisy
- Srebro Piotra Butkiewicza i Tomasza Kowalika na Mistrzostwach Świata! [online], gazetaolsztynska.pl [dostęp 16.10.2024 r.]
- Historia Braniewa - nieznane wydarzenia - DWÓR ARTUSA W BRANIEWIE [online], www.historiabraniewa.hekko.pl [dostęp 12.04.2024 r.]
- SpecModelarze z Braniewa znowu na podium [online], Truso TV, 01.08.2014 r. [dostęp 16.10.2024 r.]
- Kino. Nowa nazwa, nowy repertuar [online], Portal Braniewo, 29.09.2020 r. [dostęp 06.03.2021 r.]
- Platforma Obywatelska Braniewo [online], www.pobraniewo.pl [dostęp 30.03.2019 r.]
- Informacje o kinie [online], braniewskiecentrumkultury.pl [dostęp 30.03.2019 r.]
- Uchwała Nr XXIV/156/16 Rady Miejskiej w Braniewie z dnia 25.08.2016 r. w sprawie nadania imienia Braniewskiemu Centrum Kultury przy ul. Katedralnej 9 w Braniewie
- a b Uchwała nr XXXIX/205/06 Rady Miejskiej w Braniewie z dnia 21.06.2006 r. w sprawie utworzenia instytucji kultury pod nazwą Braniewskie Centrum Kultury i nadania jej statutu
- Dom konwertytów w Braniewie 1718–2015, Braniewo 2015
- Braniewo. Ośrodek Kultury. Koncert Michała Bajora, IKAT. Gazeta Braniewska, 18.04.2003 r., s. 7
- Izabela Wiącek Nie ma kin, IKAT. Gazeta Braniewska, 23.07.1999, s. 1, 3
- Agata Załuska Braniewo. W mieście zostanie jedno kino. Orzeł tylko dla żołnierzy, Gazeta Olsztyńska, 27.12.2000 r., s. 14
- Tadeusz Paprocki zbiera stare kroniki filmowe. Moją miłością jest kino, Dziennik Bałtycki, dodatek Weekend, 09-10.12.2000 r.
- Praca zbiorowa. Braniewo. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1973, s. 375
- Stanisław Achremczyk, Alojzy Szorc, Braniewo, Olsztyn 1995, s. 303–307
- Harcerska watra nad Pasłęką: szkice i źródła do historii Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Mikołaja Kopernika w Braniewie 1946-2005 / [red. i uzup. Jerzy Chrabąszcz]. – Olsztyn: Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego, 2006, s. 12
- Braunsberg/Ostpreussen und sein Kreis. Heimat im Wandel der Zeit, s. 70
- O braniewskich modelarzach z grupy SpecModel [w:] IKAT. Gazeta braniewska, 26.10.2012 r., s. 8
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z kulturą":
Amfiteatr im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie | Muzeum Ziemi BraniewskiejOceń: Braniewskie Centrum Kultury