Jezioro Piekiełko (Braniewo)


Jezioro Piekiełko to interesujący sztuczny zbiornik wodny, zajmujący powierzchnię około 3 hektarów. Znajduje się ono na cieku wodnym o nazwie Czerwony Rów, leżącym na północno-zachodnich obrzeżach Braniewa.

Jezioro zostało utworzone w XIII wieku z ważnym celem, jakim było spiętrzenie wody, co pozwoliło na efektywne funkcjonowanie młyna, który zbudowano w tym rejonie.

Historia

Historia tego ciekawego zbiornika wodnego sięga czasów średniowiecza, kiedy to na cieku Czerwony Rów, nieopodal Braniewa, powstał młyn Arnolda, znany jako Wecklitzmühle. Został on wymieniony w przywileju lokacyjnym miasta z dnia 1 kwietnia 1284 roku. Powszechnie przyjmuje się, że młyn, wraz z przyległymi groblami i zbiornikiem zaporowym, został zbudowany w latach 1273–1278.

Przed II wojną światową zbiornik nie pełnił funkcji rekreacyjnych dla mieszkańców Braniewa. Mogło to być spowodowane obecnością młyna oraz związanymi z nim urządzeniami hydrotechnicznymi, ale także dostępnością innych kąpielisk usytuowanych wzdłuż rzeki Pasłęki. Warto dodać, że jedynie podczas zimy, zamarznięta powierzchnia jeziorka była wykorzystywana do pozyskiwania lodu, który trafiał do piwnic pobliskiego browaru.

Pod koniec II wojny światowej, dokładnie w 1945 roku, zniszczenia grobli spowodowały, że ze stawu, który napędzał młyn, zaczęła wyciekać woda. Nieużytkowany młyn popadł w ruinę i ostatecznie został rozebrany. Groblę odbudowano dopiero w latach 60. XX wieku, co pozwoliło na ponowne napełnienie zbiornika wodą.

W początkach XXI wieku zakończono działalność kąpieliska znajdującego się w centrum miasta, przy zaporze na Pasłęce, co skłoniło władze do utworzenia plaży i niestrzeżonego kąpieliska miejskiego przy Piekiełku. Uroczyste otwarcie plaży miało miejsce 22 lipca 2009 roku. W okolicy plaży powstały zadaszone wiaty, boisko do siatkówki, a także parking dla odwiedzających. Dodatkowo, obszar ten został oświetlony, co poprawiło komfort korzystania z tych udogodnień.

Obecnie plaża oraz kąpielisko cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Braniewa przez cały rok. Miejsce to stało się popularnym punktem nie tylko dla letników, ale również dla wędkarzy, morsów i spacerowiczów, którzy mogą korzystać z uroków natury w każdych warunkach.

Przypisy

  1. Piekiełko Ani czeka na plażowiczów - Braniewo [online], gazetaolsztynska.pl [dostęp 13.12.2021 r.]
  2. Rocznik Elbląski, tom XXVII, 2016 Wacław Kulczykowski W sprawie najstarszego młyna na Warmii
  3. Heimatbrief Nr. 26 für den Kreis Braunsberg Sommer 2012, Wecklitz-Mühlenteich
  4. Stanisław Achremczyk, Alojzy Szorc, Braniewo, Olsztyn 1995, s. 19
  5. Raport o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego w 2005 roku, Olsztyn 2006

Oceń: Jezioro Piekiełko (Braniewo)

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:23