Browar Braniewo


Browar Braniewo to ważny punkt na mapie lokalnego piwowarstwa, znajdujący się w malowniczym Braniewie. Jego historia sięga wielu lat wstecz, a każdy piwosz powinien choć raz odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

W browarze produkowane jest szereg różnorodnych piw, które zachwycają smakiem oraz aromatem, przyciągając miłośników piw rzemieślniczych z okolicy oraz z dalszych zakątków kraju.

Historia

Browar w Braniewie ma bogatą historię, rozpoczętą w 1854 roku przez Jacoba von Roy, który był wizjonerem w swojej dziedzinie. Od momentu swojego powstania, browar zyskał znaczną popularność, aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to przekształcono go w spółkę akcyjną. W 1871 roku po przejęciu przez Carla Mückenbergera, browar zmienił swoją formę na Bergschlößchen-Aktien-Bier-Brauerei, gdzie specjalizowano się w warzeniu pilznerów i piwa pszenicznego.

W 1927 roku, napotykając silną konkurencję, browar braniewski stał się częścią dużej spółki akcyjnej, kontrolowanej przez koncern Ruckforth z Szczecina. Dzięki temu, udało się zintegrować różne browary z Królewca, Wystruci oraz Tylży. Niestety, pod koniec II wojny światowej, na skutek działań Armii Czerwonej, browar został poważnie uszkodzony, a proces odbudowy trwał od 1962 do 1965 roku. Później zakład wszedł w skład Elbląskich Zakładów Piwowarskich.

W 1991 roku, Elbląskie Zakłady Piwowarskie zostały sprywatyzowane i nabyte przez spółkę z siedzibą w Holandii. W latach 1992–1993 browar działał jako część Elbrewery Co. Ltd., co zaowocowało modernizacją zakładu i wprowadzeniem na rynek popularnej marki piwa EB.

Jednak z końcem lat 90. XX wieku, główny akcjonariusz, firma Brewpole PTY Ltd., postanowił opuścić polski rynek, sprzedając swoje udziały w Elbrewery Co. Ltd. spółce Grupa Żywiec S.A. w 1998 roku. Od 2001 roku Grupa Żywiec zaprzestała produkcji piwa w Braniewie, a w 2003 roku zakład został sprzedany firmie Dr Witt S.A., która specjalizowała się w produkcji soków owocowych. W 2006 roku browar przeszedł w ręce Andrzeja Konończuka, który uruchomił produkcję pod marką Barkas oraz przeprowadził modernizację obiektu.

W 2007 roku browar promował nową markę piwa Batory, z zamiarem poszerzenia rynku o północno-wschodnią Polskę oraz obwód królewiecki. Niestety, te plany nie były realizowane pomyślnie, prowadząc do wstrzymania produkcji w 2008 roku. Latem 2010 roku spółka Van Pur wyraziła chęć zakupu browaru, planując produkcję piwa na zlecenie sieci dyskontowej i supermarketów, jednak transakcja nie doszła do skutku. Więcej o firmie można znaleźć na stronie Van Pur S.A..

W 2014 roku browar został zakupiony przez Browar Namysłów Sp. z o.o., co spowodowało wznowienie produkcji, która trwa do dziś. Specjalnością browaru jest piwo warzone na bazie wyjątkowej wody oligoceńskiej, pozyskiwanej z głębinowych ujęć znajdujących się na terenie zakładu. Od 1 kwietnia 2019 roku browar stał się częścią Grupy Żywiec, ale już 21 grudnia 2020 roku spółka Van Pur odkupiła od Grupy Żywiec całkowite udziały w Browarze Braniewo, przejmując prawa do marek takich jak “Kuflowe”, “Braniewo” oraz “Jasne, że Pełne” wraz z powiązanymi aktywami produkcyjnymi.

Charakterystyka

W wyniku przeprowadzonych modernizacji w latach 2006–2007 przez Browar Braniewo Sp. z o.o., zdolności produkcyjne browaru osiągnęły roczną wydajność na poziomie około 1 miliona hektolitrów piwa.

Dodatkowo, istnieje możliwością rozbudowy tych zdolności do 4 milionów hektolitrów, co otwiera perspektywy dla dalszego rozwoju zakładu.

Przypisy

  1. Van Pur kupił Browar Braniewo od Grupy Żywiec. - Van Pur S.A. - producent piwa [online], www.vanpur.com.pl [dostęp 31.08.2021 r.]
  2. l, Braniewo - jasne pełne | Browar Namysłów [online], www.browarnamyslow.com.pl [dostęp 20.11.2016 r.]
  3. k, Braniewo - Historia Wysoczyzny Elbląskiej [online], historia-wyzynaelblaska.pl [dostęp 27.07.2017 r.]
  4. Van Pur nie kupi browaru w Braniewie. braniewiak.wm.pl. [dostęp 03.12.2010 r.]
  5. Wiktor Szczepaniak: Van Pur chce łyknąć browar w Braniewie. Puls Biznesu. [dostęp 06.09.2010 r.]
  6. Marcin Pszczółkowski: 114 osób straci pracę w browarze w Braniewie. Czy zakład przejmą teraz Rosjanie?. Dziennik Bałtycki. [dostęp 15.05.2009 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":

Elektrownia Braniewo | Spichlerz Mariacki w Braniewie | Spichlerz przy ul. Kościuszki 108 w Braniewie

Oceń: Browar Braniewo

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:17