Dom Konwertytów, znany również jako pałacyk Potockiego, to jeden z interesujących obiektów znajdujących się w Braniewie. Budynek ulokowany jest przy ulicy Botanicznej 11, co czyni go łatwo dostępnym dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających to malownicze miasto.
Obecnie część tego wyjątkowego budynku służy jako Centrum Rozwoju Regionalnego w Braniewie-Inkubator Przedsiębiorczości, które stanowi istotny element wspierania lokalnej gospodarki i przedsiębiorczości.
Historia
Dom Konwertytów w Braniewie to niezwykły obiekt, którego historia związana jest z wieloma istotnymi wydarzeniami. Jego fundatorem był biskup warmiński, Teodor Potocki. Wybór lokalizacji nastąpił w pobliżu kościoła św. Katarzyny oraz zamku biskupiego, ale już poza granicami dawnych murów miejskich oraz fosy, w otoczeniu pięknego parku przynależącego do zamku biskupiego.
W Domu Konwertytów zamieszkały osoby, które na skutek zmiany wyznania opuściły Królestwo Prus i osiedliły się na Warmii. Budowę rozpoczęto w 1718 roku, a cztery lata później biskup Potocki ustanowił fundację, która miała zagwarantować stałe źródło utrzymania dla tego miejsca. Z czasem patronat nad fundacją przejęło biskupstwo.
Po I rozbiorze Polski w 1772 roku budynek przemieniono na katolicki przytułek dla starców. W 1923 roku wykonano pilne prace remontowe w opustoszałym obiekcie, zmieniając jego przeznaczenie na dom dla ubogich. Niestety, w lutym 1945 roku budynek został zniszczony w wyniku bombardowań przez lotnictwo sowieckie, a po wojnie pozostawał wrakiem.
Prace remontowo-zabezpieczające rozpoczęto w 1965 roku, a do odbudowy doszło w latach 1972–1975. W styczniu 1976 roku w Domu Konwertytów powstała siedziba biblioteki miejskiej. Od 16 lipca 1992 roku obiekt stał się własnością Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej.
7 października 2002 roku, w budynku utworzono Międzynarodowe Centrum Edukacyjne w Braniewie, które było zamiejscowym ośrodkiem dydaktycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Oferowało kierunki takie jak: europeistyka, stosunki międzynarodowe, pedagogika, handel zagraniczny oraz filologia rosyjska i angielska. Niestety, działalność ta zakończyła się w 2009 roku z powodu braku chętnych w roku akademickim 2008/2009.
W latach 2012–2015 nowy właściciel, w porozumieniu z Fundacją OLIMP, przeprowadził szereg prac remontowo-adaptacyjnych, które miały na celu przekształcenie obiektu na Inkubator Przedsiębiorczości oraz Klinikę Jednego Dnia.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 18.11.2018 r.]
- Dom dla konwertytów w Braniewie – LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR [online], leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 17.11.2017 r.]
- Inkubator Przedsiębiorczości - Centrum Rozwoju Regionalnego w Braniewie [online], inkubatorbraniewo.pl [dostęp 17.11.2017 r.]
- Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996.
- Zarchiwizowana kopia. [dostęp 27.10.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Wille i dwory":
Budynek przy ul. Botanicznej 5 w Braniewie | Willa z oficyną przy ul. Kościuszki 109-109a w BraniewieOceń: Dom Konwertytów w Braniewie