Reinhold Huhn


Reinhold Paul Huhn, urodzony 8 marca 1942 roku w Braniewie, to postać, która tragicznie wpisała się w historię zimnej wojny jako żołnierz wojsk granicznych Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Jego życie zakończyło się w młodym wieku, 18 czerwca 1962 roku w Berlinie, w wyniku dramatycznych wydarzeń związanych z próbą przekroczenia granicy.

Huhn został postrzelony przez osobę zaangażowaną w pomoc uciekinierom, co klasyfikuje go jako jedną z niebezpiecznych ofiar Muru Berlińskiego. Ta tragiczna sytuacja dostarcza wnikliwych informacji na temat napięć i konfliktów z czasów podziału Niemiec, które w dużym stopniu ukształtowały Europę w XX wieku.

Okoliczności śmierci

Reinhold Huhn, urodzony w czasach drugiej wojny światowej na obszarze dawnych Prus Wschodnich, zanim został powołany do wojska, prowadził hodowlę bydła. 18 czerwca 1962 roku pełnił służbę w rejonie muru, nieopodal ulicy Zimmerstraße w dzielnicy Mitte.

Właśnie w tej lokalizacji, w obrębie terenu przeznaczonego pod budowę wieżowca wydawnictwa Springer, miała miejsce ważna akcja grupy zachodnioberlińskich aktywistów, kierowanej przez Rudolfa Müllera, która wykopała tunel mający na celu ułatwienie ucieczki mieszkańców Berlina Wschodniego.

Po przebiciu się do jednej z piwnic w obszarze wschodnim, Müller opuścił budynek, aby odebrać na umówionym miejscu rodzinę uciekinierów. W trakcie udawania się do tunelu, grupa została zatrzymana przez patrol, w skład którego wchodził Huhn oraz jego przełożony.

Podczas gdy Huhn zamierzał skontrolować grupę, ta zaczęła się kierować w stronę Müllera. Wówczas Müller wyciągnął pistolet i w bliskiej odległości postrzelił Huhna w klatkę piersiową. Müller zdołał uciec do tunelu, natomiast przełożony Huhna, w obliczu zaistniałej sytuacji, otworzył ogień do uciekających, jednak jego strzały nie trafiły w żadnego z nich.

Następstwa

W trakcie powrotu do Berlina Zachodniego, Rudolf Müller odkrył, że jego działania doprowadziły do pobicia Huhna, podczas gdy byłym sprawcą tragicznego strzału okazał się sam dowódca patrolu. W odpowiedzi na te wydarzenia, senat Berlina Zachodniego podjął decyzję o ewakuacji Müllera oraz jego rodziny do Republiki Federalnej Niemiec. Pomimo jednoznacznych dowodów obciążających, wniosek władz NRD o ekstradycję sprawcy został stanowczo odrzucony, co doprowadziło do umorzenia dochodzenia prowadzonego przez zachodnioberlińskie organy ścigania w 1962 roku.

W ramach ofcjalnej narracji, żołnierze wojsk granicznych byli informowani, że Müller rzekomo działał na polecenie Konrada Adenauera oraz Willego Brandta. Po zjednoczeniu Niemiec, prokuratura w Berlinie ponownie podjęła sprawę, co w 1996 roku doprowadziło do postawienia Rudolfa Müllera przed sądem. W trakcie rozprawy stwierdzono jego winę w związku z śmiercią ofiary, jednak wzięto pod uwagę okoliczności obrony koniecznej.

Sąd orzekł rok pozbawienia wolności z zawieszeniem. W 2000 roku podczas apelacji rozpatrywanej przed sądem federalnym wyrok został utrzymany, aczkolwiek zmieniono kwalifikację prawną czynu na morderstwo, uwzględniając dowody winy umyślnej. W listopadzie tego samego roku Müller odwołał się od decyzji sądu, jednak jego apelacja została odrzucona.

6 sierpnia 2001 roku niemiecka telewizja MDR zaprezentowała film dokumentalny, który ukazał analizowane wydarzenia, co potwierdziło wyniki dotychczasowych ustaleń policyjno-sądowych z byłej NRD.

Uhonorowanie i miejsca pamięci

Reinhold Huhn, po tragicznym wydarzeniu, zyskał awans pośmiertny do stopnia kaprala. Jego imię zostało nadane jednej z średnich szkół technicznych w Berlinie Wschodnim oraz ulicom w różnych miejscowościach, takich jak Hoyerswerda, Magdeburg, Guben oraz Hildburghausen.

W hołdzie dla jego pamięci, przemianowano również dotychczasową Schützenstraße w Berlinie. U zbiegu Jerusalemer Straße i Zimmerstraße utworzono w 1970 roku miejsce pamięci z pomnikiem, które niestety zlikwidowano po zjednoczeniu Niemiec. Zdemontowaną tablicę pamiątkową z tego miejsca przechowano w jednej z sal wystawowych stowarzyszenia Berliner Unterwelten e.V.

Dodatkowo, poświęcono mu tablicę pamiątkową w byłych koszarach Nikolai-Bersarin-Kaserne, zlokalizowanych w dzielnicy Lichtenberg.

Przypisy

  1. BVerfG, 2 BvR 1473/00 vom 30.11.2000 r.
  2. Kurzportrait auf www.chronik-der-mauer.de.

Oceń: Reinhold Huhn

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:6