Otto Albrecht Karl Heinrich von der Mülbe, urodzony 18 kwietnia 1801 roku w Braniewie, a zmarły 28 listopada 1891 roku w Poczdamie, to jedna z istotnych postaci w historii Prus. Pełnił on zaszczytną rolę jako generał piechoty, służąc w armii Królestwa Prus.
Jego życie oraz kariera wojskowa odzwierciedlają znaczenie, jakie miał on w ówczesnym systemie militarnym, a jego osiągnięcia są wartymi uwagi elementami pruskiej tradycji wojskowej.
Życiorys
Otto von der Mülbe był synem pruskiego generała majora, Hansa Christopha Ludwiga von der Mülbe (1748–1811), oraz Dorothei Luise Helene Sophie z domu von Lübtow (1766–1846).
Od najmłodszych lat Otto kształcił się w katolickim gimnazjum w Braniewie, by później kontynuować naukę w szkole kadetów w Berlinie. W wieku siedemnastu lat, dzięki rekomendacji generała Bonina, rozpoczął swoją karierę wojskową, padając 5 maja 1818 r. w szeregi pruskiej armii jako podporucznik w 1 Pułku Grenadierów Gwardii im. Cesarza Aleksandra.
W latach 1821–1824 kształcił się w szkole ogólnowojennej, co pozwoliło mu zdobyć cenne doświadczenie. W 1839 roku awansował na dowódcę kompanii, a już w marcu 1846 roku, dzięki swoim osiągnięciom, został mianowany majorem i 5. oficerem sztabowym. Brał aktywny udział w tłumieniu walk ulicznych w Berlinie podczas rewolucji marcowej w 1848 roku oraz w bitwie pod Szlezwikiem w tym samym roku, uczestnicząc w kampanii przeciwko Danii.
Pod koniec 1848 roku objął stanowisko drugiego dowódcy 2 batalionu w 2. Pułku Gwardyjskim Landwehry w Magdeburgu. Jego dowodzenie przyczyniło się do sukcesów w bitwach pod Neudorf, Wiesenthal, Durlach i Kirchheimbolanden w trakcie tłumienia rewolucji badeńskiej. Za swoje zasługi zdobył Order Orła Czerwonego IV Klasy z Mieczami oraz Krzyż Komandorski Orderu Lwa Zeryngeńskiego.
19 stycznia 1850 roku został przeniesiony do Poczdamu, gdzie pełnił funkcję dowódcy II batalionu w 1 Pułku Piechoty Gwardii Cesarstwa Niemieckiego. Po dwóch latach awansował na komendanta twierdzy w Minden, a w lipcu 1854 roku osiągnął stopień pułkownika. W latach 1855–1857 dowodził 13 Pułkiem Piechoty w Münster, a następnie 13 Brygadą Piechoty w Magdeburgu. 3 grudnia 1857 roku przeniesiono go do 4. Brygady Piechoty Gwardyjskiej.
W 1859 roku, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Leopolda, objął dowództwo 10. Dywizji w Poznaniu. W dniu koronacji Wilhelma I Hohenzollerna na króla Prus, Mülbe otrzymał awans na generała porucznika. W okresie wojny z Danią stał na czele połączonej Dywizji Gwardii i Piechoty, uczestnicząc w bitwach pod Satrup oraz Fredericią, a także podczas oblężenia Düppeler Schanzen. Za swoje działania został odznaczony Orderem Orła Czerwonego z gwiazdą oraz liśćmi dębu.
W lipcu 1864 roku, po zakończeniu działań wojennych, zrezygnował z dowództwa połączonej dywizji. Jednakże, z powodu pogarszającego się zdrowia i niewielkiej możliwości wykazania się w działaniach militarnych, podjął decyzję o przejściu na stan spoczynku, za co otrzymał oznaczenie Orderem Orła Czerwonego I klasy z Liśćmi Dębu oraz Mieczami. Po krótkim czasie w Gdańsku polecono mu ponownie podjąć obowiązki wojskowe, gdyż wkrótce wybuchła wojna prusko-austriacka, a Mülbe został mianowany dowódcą mobilnego korpusu rezerwowego stacjonującego w Berlinie.
Po zakończeniu konfliktu w 1866 roku, odniósł zaszczyty awansu na generała piechoty, jednak zdecydował się na przejście w stan spoczynku.
Życie rodzinne
Otto von der Mülbe związany był z Franziską Bertram (1813–1904), córką kupca, z którą ożenił się 17 czerwca 1838 roku w Gdańsku. Ich związek zaowocował pięciorgiem dzieci:
- doris (ur. 1839),
- franz (1840–1915) – generał piechoty,
- margarete (1846–1849),
- hans (1848–1866) – podporucznik,
- anna (ur. 1850) – żona Adolfa von Rosenberg-Gruszczyńskiego, generała piechoty.
Literatura
W literaturze dotyczącej Otto von der Mülbe można znaleźć wiele interesujących źródeł. Przykładem jest artykuł opublikowany w Berliner Gerichts-Zeitung, gdzie Generał-Lieutenant von der Mülbe jest wspomniany. Można go znaleźć w roczniku 14, numerze 91, z dnia 7 sierpnia 1866, co jest dostępne jako zasób internetowy.
Innym ważnym dokumentem jest Stamm-Liste des Infanterie-Regiments Herwarth von Bittenfeld, napisany przez Juliusza von Basse i Karla von Kleinsorgen. Publikacja ta ukazała się w Belser-Verlag w Stuttgarcie i zawiera istotne informacje na stronach 15–16.
Dodatkowo, warto zapoznać się z dziełem Soldatisches Führertum, autorstwa Kurta von Priesdorffa, które jest dostępne w Bandzie 6 wydanym przez Hanseatische Verlagsanstalt w Hamburgu. Publikacja, której brak miejsca wydania i daty, jest przechowywana na stronach 470–473, a jej numer katalogowy to 2088.
Przypisy
- Gothaisches Genealogisches Taschenbuch der Adeligen Häuser. Justus Perthes, Gotha 1906 r., S. 515.
- Berliner Gerichts-Zeitung Jg. 14, Nr. 91, 07.08.1866 r., Titelblatt.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Reinhold Huhn | Franciszek Rymkiewicz | Leopold von Dallmer | Werner Widder | Wiesław Grudziński | Heinrich Bronsart von Schellendorff | Heinz Marquardt | Friedrich von Buch | Leo Feldt | Georg Friedrich von Wegnern | August Willich | Hartmut BaggerOceń: Otto von der Mülbe (1801–1891)