Martin Jürgens


Martin Jürgens, właściwie Hans-Martin Jürgens, to postać o niezwykle interesującym dorobku artystycznym. Urodził się 30 stycznia 1944 roku w Braniewie, mieście położonym w Prusach Wschodnich. Jest to niemiecki twórca, który zyskał uznanie nie tylko jako pisarz, ale również jako poeta i reżyser teatralny.

Jürgens poprzez swoje twórcze przedsięwzięcia wnosi cenny wkład w kulturę, tworząc dzieła, które skupiają się na różnych aspektach ludzkiej egzystencji oraz tłumaczą złożoność emocji i relacji między ludźmi.

Życiorys

Urodziny Martina Jürgensa miały miejsce w Braniewie, gdzie przyszedł na świat w rodzinie osiedlonej tu z Saksonii-Anhaltu. Jego ojciec, Hans, oraz matka, Annemarie z domu Rohfleisch, pobrali się 2 lipca 1942 roku w Braniewie. Rodzina mieszkała przy Hindenburgstraße 62, która w dniu dzisiejszym nosi nazwę ul. Kościuszki. Niestety, ojciec Martina zmarł w niewoli sowieckiej 30 listopada 1947 roku, co sprawiło, że nigdy go nie poznał. Martin miał także młodszego brata, Christopha, który urodził się w 1945 roku, lecz zmarł niedługo po narodzinach.

Studia Martina Jürgensa były realizowane w takich miastach jak Monachium, Münster oraz Zurych. W 1972 roku obronił dysertację o Robercie Walsersie, zatytułowaną „Die Krise der Darstellbarkeit”. Swoją habilitację uzyskał w 1980 roku, na podstawie pracy z zakresu socjologii sztuki, która nosiła tytuł „Moderne und Mimesis”. Po zakończeniu studiów, Jürgens pracował jako wykładowca w szkole wyższej w Münster, aż do końca 2000 roku. Od 1981 roku pełnił także rolę reżysera w teatrze.

Przypisy

  1. Martin Jürgens – Autoren – NRW Literatur im Netz [online], www.nrw-literatur-im-netz.de [dostęp 25.12.2017 r.]
  2. Stadt Braunsberg im Ermland: ein Familienbuch, von Walter Merten, 1976, s. 156

Oceń: Martin Jürgens

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:10