Wilhelm Rex


Wilhelm Rex, urodzony 10 lipca 1870 roku w Braniewie, to postać, która odcisnęła swoje piętno na niemieckiej sztuce rzeźbiarskiej. Jego życie i twórczość są przykładem bogatego dziedzictwa artystycznego, które przetrwało przez dekady.

Artysta zmarł 21 lipca 1944 roku w Pasawie, pozostawiając po sobie szereg dzieł, które świadczą o jego umiejętnościach i pasji do rzeźby.

Życiorys

Wilhelm Rex, znany pierwotnie jako Friedrich Wilhelm Rex, miał swoje korzenie w pruskiej rodzinie, w której kultywowano różnorodne artystyczne tradycje, obejmujące nauczycieli, organistów oraz malarzy. W wieku młodzieńczym Wilhelm spędził cztery lata w Berlinie, gdzie doskonalił swoje umiejętności w rzeźbie w drewnie.

Jego edukacja artystyczna obejmowała uczęszczanie do renomowanej szkoły Muzeum Sztuki Użytkowej w Berlinie. W trakcie sześciu semestrów studiował anatomię pod okiem Maxymiliana Schäfera, a także architekturę i sztukę, które prowadził Albin Müller z grupy artystycznej Darmstädter Künstlerkolonie.

Wilhelm zyskał doświadczenie pracując w warsztatach takich mistrzów jak Otto Lesing, Franz Metzer oraz Gotthold Riegelmann, gdzie pełnił rolę szefa warsztatu. W ciągu swojej kariery artystycznej pracował w wielu miejscach w Niemczech jako modelarz oraz rzeźbiarz w kamieniu. Jego twórczość związana była z miastami takimi jak Drezno, Kolonia, Akwizgran, Düsseldorf, Magdeburg, Wittenberga oraz znaczącą część życia spędził w Berlinie i Hamburgu.

Wilhelm Rex zyskał liczne zamówienia od instytucji publicznych, co przyczyniło się do jego rosnącej renomy, a także był laureatem wielu nagród za swoje wybitne prace artystyczne. Największą sławę przyniosły mu jego popiersia, zarówno w kamieniu, jak i brązie, oraz tablice i medale.

Niestety, jego pracownie w Berlinie i Hamburgu uległy zniszczeniu podczas wojny, co spowodowało, że wiele z jego dzieł zostało straconych lub zniszczonych. Rex był aktywnym członkiem grupy artystycznej Hamburgische Künstlerschaft.

Warto również wspomnieć, że jego syn z drugiego małżeństwa, Hartlib Rex, podążył artystyczną ścieżką, zostając malarzem i pisarzem.

Dzieła

Wilhelm Rex pozostawił po sobie wiele znaczących dzieł, które są pamiątką jego talentu artystycznego. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • liczne nagrobki znajdujące się na cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu,
  • pomnik upamiętniający Roberta Garbe z 1936 roku, znajdujący się na cmentarzu honorowym poetów i pisarzy tworzących w języku dolnoniemieckim (niederdeutsch) również w Ohlsdorf,
  • figury filarowe przedstawiające dzieci, które znajdują się na stacji metra Rödingsmarkt w Hamburgu, zrealizowane w 1911 roku,
  • dekoracje rzeźbiarskie w Kościele Pojednania (Versöhnungskirche) w dzielnicy Hamburg-Eilbek,
  • pomnik na cmentarzu Ehrenfriedhof w Elberfeld, stworzony w 1926 roku,
  • fontanna w Luthereiche w Wittenberdze,
  • oraz wiele popiersi, w tym: Käthe Kollwitz, Wilhelm Raabe (1942), Franz Liszt (Muzyczna Halle w Hamburgu 1937) i inne artystyczne prace znajdujące się w prywatnych kolekcjach.

Przypisy

  1. Die Dichterecke bei Förderkreis Ohlsdorfer Friedhof
  2. „Dauer-Ehrengrab“

Oceń: Wilhelm Rex

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:18