Alfred Marter, urodzony 15 kwietnia 1934 roku w Braniewie, a zmarły w 1998 roku, to postać znana z działalności w służbie dyplomatycznej. Jako niemiec, Marter odgrywał ważną rolę w relacjach międzynarodowych.
Pełnił funkcję ambasadora w Niepodległej Republice Demokratycznej (NRD) w trzech kluczowych krajach: Syrii, Francji oraz Włoszech, co świadczy o jego znaczących kompetencjach i zaufaniu, jakim go obdarzono w strukturach władzy.
Życiorys
Alfred Marter był szczególną postacią w historii niemieckiej polityki. Jego życie rozpoczęło się w rodzinie robotniczej, co wpłynęło na jego późniejsze wybory i ścieżkę kariery. W 1949 roku dołączył do Wolnej Młodzieży Niemieckiej, co oznaczało początek jego aktywności politycznej.
W 1953 roku zdał maturę, co otworzyło mu drzwi do dalszej edukacji. W latach 1953–1956 kształcił się w Niemieckiej Akademii Nauk Politycznych i Prawa w Poczdamie-Babelsbergu, gdzie uzyskał tytuł z zakresu politologii. W tym samym roku, w 1955, wstąpił do Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec, co świadczy o jego przekonaniach politycznych.
Jego kariera dyplomatyczna zaczęła się w 1956 roku, kiedy to został pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych NRD. Tam pełnił różne funkcje, zaczynając jako konsultant, a później awansując na starszego konsultanta w Departamencie Państw Arabskich. Od 1959 roku Marter pracował jako attaché oraz wicekonsul w Konsulacie Generalnym NRD w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z siedzibą w Kairze.
W 1962 powrócił do Berlina na stanowisko dyrektora ds. kultury w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, co potwierdzało jego znaczącą rolę w kształtowaniu polityki kulturalnej NRD. Dwa lata później, w 1965 roku, objął funkcję konsula w Syrii, a następnie pracował jako zastępca szefa agencji handlowej NRD w Egipcie.
W latach 1967/68 Marter był kierownikiem sektora w departamencie państw arabskich MSZ-u, a w kolejnych latach, aż do 1972, pełnił funkcję ambasadora NRD w Syrii. Po powrocie do Niemiec, w latach 1972-1984, zajmował różnorodne stanowiska, w tym kierownika oddziału oraz zastępcy szefa działu stosunków międzynarodowych MSZ.
Jego ostatnie lata kariery dyplomatycznej były związane z ambasadą NRD w Paryżu od grudnia 1984 do 1990 roku. Ostatnie przystanek jego kariery to ambasada w Rzymie, w której pełnił funkcję od 18 kwietnia do 15 września 1990 roku, obejmując również obowiązki dotyczące Malty. Biografia Alfreda Martera ukazuje niezwykle dynamiczną i wpływową karierę w sferze polityki międzynarodowej.
Odznaczenia
Alfred Marter, znany ze swojej działalności, otrzymał liczne odznaczenia za swoje osiągnięcia. Wśród nich można wyróżnić następujące:
- Brązowy i Srebrny Order Zasługi dla Ojczyzny w latach 1971 i 1977,
- Order Sztandaru Pracy przyznany w 1981 oraz 1983 roku.
Przypisy
- Horst Möller et al. (Hrsg.): Die Einheit. Das Auswärtige Amt, das DDR-Außenministerium und der Zwei-plus-Vier-Prozess. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen 2015 r., s. 803.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Friedrich Gramsch | Szymon Wichmann | Barbara Chrobak | Rudolf Marx | Gerhard Schröder (związkowiec) | Grażyna Kluge | Jerzy Chrabąszcz | Zbigniew Ostrowski | Erich Hippler | Josef König (polityk) | Hans Tiessen | Adolph Jerosch | Wojciech Penkalski | Rainer BarzelOceń: Alfred Marter