Adolph Jerosch


Adolph Georg Gottlieb Jerosch, urodzony 11 sierpnia 1831 roku w Braniewie, w znaczący sposób wpisał się w historię jako niemiecki handlowiec. Jego działalność dyplomatyczna obejmowała niezwykle ważny okres, w którym pełnił funkcję wicekonsula i konsula Niemiec w Lizbonie od 1863 do 1883 roku.

Jerosch zmarł 2 marca 1894 roku w Wiesbaden, pozostawiając po sobie ślad w dziedzinie handlu oraz dyplomacji, który do dziś jest doceniany przez historyków.

Życiorys

Adolph Jerosch przyszedł na świat w Braniewie, w regionie Prus Wschodnich. Wychowywał się w rodzinie ewangelickiej, będącej własnością kupca oraz członka rady miejskiej, co miało wpływ na jego późniejsze życie. W jego rodzinie było pięciu braci oraz trzy siostry, co stworzyło bogate tło rodzinne. Jerosch rozpoczął swoje formalne wykształcenie w miejscowym katolickim gimnazjum, instytucji z wielowiekowymi tradycjami, które ukończył z sukcesem, zdobywając maturę w 1852 roku.

Po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął studia na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu, gdzie zgłębiał zagadnienia z zakresu prawa oraz nauk ekonomicznych. Po otrzymaniu stopnia doktora prawa, Adolph rozpoczął swoją profesjonalną karierę prawnika w Koszalinie. Tam szybko zyskał uznanie w swoim fachu oraz stabilną sytuację finansową.

Na początku lat 60. XIX wieku Jerosch odziedziczył firmę w Lizbonie po swoim wuju, Otto Heroldzie, który był jednym z braci jego matki, Sophie Herold (1797–1834). W Lizbonie, poza działalnością zawodową, pełnił także funkcję wicekonsula Związku Północnoniemieckiego, a później równie wicekonsula i konsula Cesarstwa Niemieckiego. Jednakże w 1883 roku, zmęczony intensywną pracą i wieloma obowiązkami, postanowił wrócić do rodzinnych stron.

Osiedlił się w Królewcu, miejscu z bogatymi wspomnieniami z młodości i czasów studenckich. Ciepłe miesiące spędzał w Krynicy Morskiej, gdzie nabył willę, którą nazwał „Cintra” na cześć swoich wspomnień z Portugalii. Ta willa z późniejszym czasem została przekazana miastu Elbląg, aby mogła być wykorzystywana do organizowania wypoczynku dla dzieci w potrzebie.

Niestety, Jerosch nie miał możliwości długo cieszyć się przyjemnościami życia. W wyniku niefortunnego wypadku, kiedy wysiadał z tramwaju konnego, doznał poważnego urazu kręgosłupa, co prowadziło do chwilowego paraliżu nóg. W obliczu konieczności rozpoczęcia leczenia, jego rodzina postanowiła przeprowadzić się do Wiesbaden. Niestety, wszelkie kuracje okazały się bezskuteczne.

Adolph Jerosch zmarł 2 marca 1894 roku w Wiesbaden, pozostawiając za sobą bogate, choć tragiczne w skutkach życie.

Życie rodzinne

W roku 1873, Adolph Jerosch zdecydował się na zawarcie związku małżeńskiego z Holenderką, Anne Margaretha Buekers, pochodzącą z Elburg w Holandii. Oboje reprezentowali wiarę ewangelicką, co miało znaczenie w obcym dla siebie środowisku społecznym.

W wyniku tej relacji urodziło się troje utalentowanych dzieci. Z całego rodzeństwa, tylko córka, Marie Brockmann-Jerosch, która później zyskała uznanie jako botanik i geolog w Zurychu, dożyła dorosłości. Jej osiągnięcia naukowe są znaczące, a ona sama stała się wzorem dla kolejnych pokoleń.

Warto wspomnieć również o rodzinnych związkach tego rodu. Jego bratanica, Käthe Jerosch (urodzona w 1864 roku w Braniewie i zmarła w 1945 roku w Göttingen), poślubiła słynnego matematyka, Davida Hilberta, co podkreśla inteligenckie tradycje tej rodziny.

Przypisy

  1. Ortsfamilienbuch Pröbbernau i Neukrug: Friedrich Wilhelm JEROSCH *1879 +1884 [online], www.online-ofb.de [dostęp 20.08.2024 r.]
  2. a b Das Ostpreußenblatt 30.06.1984, "Von Lissabon nach Königsberg i Kahlberg. Spuren eines erfolgreichen ostpreußischen Kaufmanns noch heute in der Schweiz i in Portugal", s. 10
  3. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands Beiheft 8 1990 Ernst Federau Die Abiturienten des Braunsberger Gymnasiums von 1916 bis 1945, s. 108
  4. Handbuch Über den Königlich Preussischen Hof und Staat für das Jahr 1875, Berlin 1874, s. 105

Oceń: Adolph Jerosch

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:19