Lukas Kadau


Lukas Kadau był wybitną postacią w historii złotnictwa. Urodził się w 1576 roku w Braniewie, gdzie stawiał pierwsze kroki w swoim rzemiośle. Jego kariera przebiegła następnie w Gdańsku, gdzie osiągnął znaczne uznanie jako złotnik.

Zmarł 1 września 1625 roku w Gdańsku, jednak jego dziedzictwo wciąż jest cenione przez miłośników sztuki i rzemiosła artystycznego.

Życiorys

„Lukas Kadau przyszedł na świat w braniewskiej rodzinie, której członkowie związani byli z rzemiosłem złotniczym. Jego ojciec, Georg Kadau, był złotnikiem, a matka, Anna, to córka Michaela Simona, także złotnika z tego samego miasta. Swoje umiejętności zawodowe Lukas rozwijał jako czeladnik w warsztacie Simona Gronaua, również złotnika z Braniewa, gdzie zdobył tytuł mistrza. Około 1607 roku związał się z Gdańskiem, gdzie jeszcze w tym samym roku zrealizował pracę mistrzowską w warsztacie Joachima Scharpinga. Dnia 9 lutego 1608 roku uzyskał gdańskie obywatelstwo.

W warsztacie Lukasa Kadaua kształcił się Hans Polmann, natomiast Jakob Schmidt I zdobył umiejętności, wykonując swoją pracę mistrzowską pod jego okiem. Lukas Kadau miał trzech synów: Lukasa, Hansa oraz Ernsta, z których najmłodszy także stał się znanym złotnikiem. Po jego śmierci w 1625 roku, warsztat przejął jego uczeń, Hans Polmann, który związał się z wdową po Kadauie.

Wyroby Lukasa Kadaua można znaleźć w różnych muzeach, w tym w Museum Angewandte Kunst, które mieści się we Frankfurcie nad Menem, gdzie wystawiany jest m.in. kubek podwójny przedstawiający sceny z życia wiejskiego oraz festynów. Warto również zobaczyć prace Kadaua w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w którym znajdują się dwa puklowane puchary. Niegdyś jego dzieła były także częścią zbiorów Pałacu Zimowego w Petersburgu.

Lukas Kadau stosował charakterystyczny znak warsztatowy przedstawiający monogram LK w prostokącie, co pozwalało na identyfikację jego prac wśród innych złotników tamtego okresu.

Przypisy

  1. Kufel z grawerowaną dekoracją [online], Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie [dostęp 05.02.2021 r.]
  2. KADAU ERNST I – Encyklopedia Gdańska [online], www.gedanopedia.pl [dostęp 05.02.2021 r.]
  3. KADAU LUKAS – Encyklopedia Gdańska [online], www.gedanopedia.pl [dostęp 05.02.2021 r.]
  4. Andrzej Adamski, Braniewski fach, Posłaniec Warmiński, 03.10.2010 r.

Oceń: Lukas Kadau

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:25