Carl Ferdinand Johannes Hahn


Carl Ferdinand Johannes Hahn, urodzony 29 stycznia 1801 roku w Braniewie, był wybitnym pruskim prawnikiem oraz sędzią. Jego kariera polityczna była związana z czasami wielkich przemian w Niemczech, kiedy to uczestniczył w Zgromadzeniu Narodowym we Frankfurcie w latach 1848-1849.

Hahn dotarł do kluczowych stanowisk w pruskiej władzy ustawodawczej, będąc członkiem Drugiej Izby pruskiego Landtagu od 1850 do 1852 roku. Jego działalność miała istotny wpływ na kształtowanie się ówczesnych struktur prawnych i politycznych.

Zmarł 23 stycznia 1876 roku w Dobrym Mieście, pozostawiając po sobie ważne dziedzictwo w dziedzinie prawa oraz polityki w Prusach.

Życiorys

Carl Ferdinand Johannes Hahn przyszedł na świat na malowniczej Warmii, w regionie Prus Wschodnich. Był synem pruskiego asesora sądowego, Ignaza Hahna, oraz Anny Kathariny z domu Poschmann. W jego rodzinie znajdował się także młodszy brat Otton, który również wybrał karierę prawniczą, stając się sędzią okręgowym w Bisztynku.

W młodości uczęszczał do gimnazjum w Braniewie, które opuścił latem 1819 roku po zdaniu matury. Po zakończeniu nauki, Carl rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu, gdzie uzyskał tytuł doktora. W 1832 roku objął stanowisko sędziego powiatowego i miejskiego w Dobrym Mieście. Wraz z bratem Ottonem pełnił także funkcję radcy prawnego w III instancji sądu biskupiego we Fromborku, który był sądem prosynodalnym diecezji warmińskiej.

W dziejach politycznych miał swój udział jako poseł z okręgu nr 12 Olsztyn-Reszel, kiedy to w 1848 roku został wybrany do Frankfurckiego Zgromadzenia Narodowego. Był to ogólnoniemiecki parlament powołany w wyniku Wiosny Ludów, który zajął się kwestią zjednoczenia Niemiec. Choć nie wyróżniał się na forum jako przemówca ani członek komisji, wyróżniał się swoją obecnością na posiedzeniach, będąc jednym z nielicznych posłów, którzy nigdy nie opuszczali sesji bez uzasadnienia. 30 kwietnia 1849 roku poinformowano, że zrezygnuje z mandatu z dniem 10 maja. 14 maja tego samego roku, dekretem królewskim, wszystkie mandaty posłów z Prus zostały wygaszone.

W 1850 roku Carl Hahn otrzymał nominację na sędziego okręgowego w Dobrym Mieście. W tym samym roku, 21 listopada, zainaugurowano drugą kadencję II izby parlamentu Królestwa Prus (Preußischer Landtag), gdzie reprezentował Olsztyn, Lidzbark Warmiński oraz Braniewo. Sprawował mandat do 1852 roku. 18 stycznia 1859 roku został odznaczony Orderem Orła Czerwonego IV klasy za swoje znaczące osiągnięcia. W 1865 roku objął stanowisko dyrektora sądowego.

Carl Hahn zmarł 23 stycznia 1876 roku w wieku 74 lat, pozostawiając za sobą znaczący ślad w historii swej okolicy.

Życie prywatne

W dniu 17 stycznia 1832 roku, w Dobrym Mieście, ożenił się z Johanną Caroline Emilie, urodzoną w 1814 roku, córką burmistrza Dobrego Miasta, Antona Kroschewskiego. Z małżeństwa tego przyszło na świat pięcioro dzieci: trzy córki i dwóch synów. Najmłodszy syn, Gustav Adolf Louis Hahn, urodzony w 1842 roku, zasłużył się później jako pruski generał artylerii.

Literatura

W zakresie literatury dotyczącej Carla Ferdinanda Johannesa Hahna, jednym z istotnych źródeł jest praca Bernharda-Marii Rosenberga. Jego książka nosi tytuł Die ostpreußischen Abgeordneten in Frankfurt 1848/49. Biographische Beiträge zur Geschichte des politischen Lebens in Ostpreussen. Publikacja ta została wydana przez Grote w Berlinie i Kolonii w 1970 roku, a interesujące informacje na temat Hahna można znaleźć na stronach 58-62.

Przypisy

  1. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands Beiheft 8 1990 Ernst Federau Die Abiturienten des Braunsberger Gymnasiums

Oceń: Carl Ferdinand Johannes Hahn

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:13