Arthur Schwarz, urodzony 21 kwietnia 1862 roku w Braniewie, Prusy Wschodnie, zmarł w 1943 roku, był niemieckim przedsiębiorcą, który pozostawił znaczący ślad w świecie fotografii. Jego największym osiągnięciem było założenie i długoletnie kierowanie berlińską firmą fotograficzną Neue Photographische Gesellschaft, co przyczyniło się do rozwoju tej dziedziny w Niemczech.
Schwarz, jako wizjonerski lider, otworzył przed światem nowe możliwości w zakresie fotografii, wprowadzając innowacyjne techniki i standardy. Jego działalność miała wpływ na ewolucję rzemiosła fotograficznego, a firma, którą prowadził, stała się jednym z ważniejszych punktów w historii tego zawodu.
Życiorys
Arthur Schwarz, będący synem znanego mistrza malarskiego Carla Ludwiga Schwarza oraz Henrietty z domu Hintzke, pochodził z rodziny, której artyzm i zaangażowanie w rzemiosło miały ogromne znaczenie. Jego przodkowie, wywodzący się z Lwówca (niem. Löwenstein, obecnie wieś w powiecie bartoszyckim), trudnili się prostą pracą jako robotnicy folwarczni, zarabiając na dniówki. Przełomowym momentem w historii rodziny był XVIII wiek, kiedy dziadek Arthura, Martin, uzyskał posadę lokaja hrabiowskiego w Królewcu.
Przeprowadzka z małej wsi do dużego miasta otworzyła nowe horyzonty. W 1815 roku Martin wziął ślub z Caroline Sahm, mieszkanką Królewca. Ich syn, Carl Ludwig, przyszedł na świat w 1818 roku w Giełgudyszkach nad Niemnem, jednak całe swoje dzieciństwo spędził w Królewcu. W 1844 roku Carl postanowił opuścić swoje rodzinne miasto, wyruszając w poszukiwaniu pracy jako malarz. Jego podróż zaprowadziła go na Śląsk, do Saksonii, Czech, Słowacji oraz na Węgry. Po powrocie z tych wypraw przywdział mundur pruskiej armii w Braniewie, gdzie poznał Henriettę Hintzke, młodszą córkę mistrza kuśnierskiego, Gottfrieda Hintzke. W 1852 roku Carl i Henrietta wzięli ślub, a ich rodzina szybko się powiększała – do 1869 roku doczekali się jedenaściorga dzieci, z których siedmioro dożyło dorosłości.
W Braniewie Carl założył zakład malarski, zatrudniając kilku czeladników, a Henrietta prowadziła sklep z odzieżą, w którym pracowały młode dziewczyny. Arthur, jako siódme dziecko Carla i Henrietty, osiedlił się w Berlinie, gdzie w 1894 roku stworzył firmę Neue Photographische Gesellschaft (Nowe Towarzystwo Fotograficzne). Działała ona jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), posiadając kapitał zakładowy wynoszący 75 000 marek. Z siedziby wykorzystanej przez poprzedniego najemcę, firmę C. P. Goerz, powstała nowoczesna przestrzeń dedykowana fotografii.
Schwarz szybko zyskał uznanie i renomę, koncentrując się na masowej produkcji widokówek, fotografii oraz stereofotografii. Wkrótce wynajął większą działkę w Berlinie Steglitz, gdzie rozpoczął budowę nowych obiektów. Już w 1899 roku przekształcił swoją działalność w spółkę akcyjną. Na początku XX wieku firma zatrudniała około 650 osób, a wkrótce liczba ta przekroczyła 1000. Sukces przedsiębiorstwa w dużej mierze zależał od wizji i zapału Arthura, który intensywnie podróżował do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Rosji, Grecji, Włoch i Francji, zdobywając doświadczenie i nawiązując międzynarodowe kontakty, co umożliwiło otwarcie filii za granicą.
Oprócz inwestycji w rozwój, Schwarz zwracał szczególną uwagę na swoich pracowników. Wprowadził „kasę chorych”, oferującą darmową opiekę medyczną oraz świadczenia finansowe w razie choroby. Na święta Bożego Narodzenia wszyscy pracownicy otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie, a ci, którzy przepracowali więcej niż rok, zyskiwali pełnopłatny urlop. Dbał również o kulturę, fundując bibliotekę zawierającą 1600 książek, z której pracownicy mogli korzystać bezpłatnie. Jego przedsiębiorstwo posiadało także kantynę, w której pracownicy mogli nabywać posiłki po kosztach surowców, a dla kobiet oferowano darmowe obiady.
W 1912 roku Arthur Schwarz postanowił ustąpić z kierownictwa firmy. Z powodu rosnącej konkurencji oraz wybuchu I wojny światowej, która zniszczyła międzynarodowe powiązania przedsiębiorstwa, w 1921 roku Neue Photographische Gesellschaft została nabyta przez firmę z Drezna – Mimosa, kontynuując działalność jako jej filia aż do 1948 roku.
Przypisy
- a b c Neue Photographische Gesellschaft – Die Geschichte Berlins – Verein für die Geschichte Berlins e.V. – gegr. 1865 [online], www.diegeschichteberlins.de [dostęp 25.12.2020 r.]
- Schwarz [online], www.npg-steglitz.de [dostęp 25.12.2020 r.]
- Holtz [online], www.npg-steglitz.de [dostęp 25.12.2020 r.]
- a b Neue Photographische Gesellschaft – Gedenktafelenthüllung und Ausstellungseröffnung, Der Schlüssel, Nr. 176, 09.2014 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Karl Carvacchi | Reinhard Jagdt | Ignatz Grunau | Jörg Schlegel | Johann Oestreich | Carl KonegenOceń: Arthur Schwarz