Joseph Friedrich


Joseph Friedrich, urodzony około 1861 roku w Braniewie, to postać, która w znaczący sposób wpisała się w historię niemieckiego inżynierii oraz kolonizacji.

Znany jako pionier Afryki Wschodniej, Friedrich zmarł 14 kwietnia 1910 roku w Berlinie, pozostawiając po sobie istotny ślad w dziejach eksploracji i rozwoju tego regionu.

Życiorys

Joseph Friedrich to postać, której życie i działalność odbiły się szerokim echem w historii niemieckiej kolonizacji. Urodził się w Braniewie, gdzie zapewne rozpoczął swoją edukację w lokalnym Królewskim Gimnazjum (Königliches Gymnasium). W 1900 roku obdarował tę szkołę trzema zestawami map, które przedstawiały obszary skolonizowane przez Niemców w Afryce.

Friedrich spędził aż 17 lat na kontynencie afrykańskim, gdzie w latach 1890–1907 przyczynił się do budowania infrastruktury w niemieckich koloniach. Jego umiejętności, zapał do pracy oraz dobrą znajomość języków tubylczych zaowocowały przydomkiem Bwana Jusuf, co w języku suahili oznacza „pan Józef”. Dzięki temu tytułowi zyskał popularność jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych kolonizatorów.

Na początku swojej kariery w 1890 roku przebywał w Witulandzie, położonym na wschodnim wybrzeżu Afryki, na terenie dzisiejszej Kenii. W kolejnych latach, od 1891, pełnił funkcję kierownika budowy północnej linii kolejowej (Usambarabahn), a w 1896 roku miał wpływ na rozwój osiedla Kwai w górach Usambara, które obecnie wchodzi w skład Tanzanii. W 1903 roku wyznaczał nowe drogi w miejscowości Kilwa Kisiwani, a jego działalność obejmowała także budowę mostów oraz twierdz obronnych, takich jak Festung Tabora.

Po zakończeniu służby państwowej 31 lipca 1907 roku, Friedrich ożenił się i osiedlił na emeryturze w rodzinnym Braniewie. Niestety, jego życie dobiegło końca nagłą śmiercią w wieku 49 lat w Berlinie, gdzie zmarł 14 kwietnia 1910 roku. Dwa dni później został pochowany.

Po jego śmierci wdowa, korzystając z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży gruntów w Tanzanii, zdecydowała się na utworzenie fundacji jego imienia – Bwana-Jusuf-Stiftung. Organizacja ta miała na celu wsparcie kolonizatorów w Afryce. Co więcej, Joseph Friedrich zainspirował tworzenie postaci literackiej Bwana Musa, która pojawiła się w powieści Tropenkoller. Episode aus dem deutschen Kolonialleben autorstwa Friedy von Bülow.

Przypisy

  1. a b c Joseph Friedrich – Personen w Deutsch-Ostafrika [online], www.doa-pdb.de [dostęp 13.10.2024 r.]
  2. a b c Bwana-Jusuf-Stiftung. - Deutsche Digitale Bibliothek [online], www.deutsche-digitale-bibliothek.de, s. 357–359 [dostęp 13.10.2024 r.]
  3. Martin Wetzel Jahres-Bericht über das Königliche Gymnasium zu Braunsberg. Ostern 1900, s. 25
  4. Deutsch-Ostafrikanische Zeitung 23.03.1907, s. 2–3
  5. Deutsch-Ostafrikanische Zeitung 21.05.1910, s. 3, 5
  6. Tropenkoller. Episode aus dem deutschen Kolonialleben. Berlin 1896

Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":

Carl Scharowsky | Alfred Zmitrowicz | Dieter Georg Baumewerd | Franz Preuschoff | Andrzej Krawczyński

Oceń: Joseph Friedrich

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:15