Dieter Georg Baumewerd, urodzony 13 lipca 1932 roku w Braniewie, mieście położonym w Prusach Wschodnich, był wpływowym niemieckim architektem, którego prace pozostawiły znaczący ślad w architekturze sakralnej. Zmarł 19 grudnia 2015 roku w Münster, gdzie spędził część swojego życia zawodowego.
Jego twórczość koncentrowała się głównie na projektowaniu oraz budowie różnorodnych obiektów sakralnych, co czyniło go wyróżniającą się postacią w dziedzinie architektury w Niemczech.
Życiorys i twórczość
Dieter Georg Baumewerd urodził się w Fromborku, gdzie spędził swoje dzieciństwo. W tym czasie jego ojciec, Wilhelm Baumewerd (1900–1962), pracował jako budowniczy, zajmując się zleceniami przy katedrze fromborskiej. Po przesiedleniu rodziny do Münster i zdobyciu kwalifikacji jako malarz w latach 1948-1951, Dieter Georg Baumewerd rozpoczął swoją karierę zawodową w tym fachu. Następnie odbył praktykę kreślarza budowlanego w biurze architektonicznym swojego ojca w latach 1953-1955, co utorowało mu drogę do studiów architektonicznych w Kunstakademie Düsseldorf.
Podczas swoich studiów Baumewerd kształcił się pod okiem znakomitych wykładowców, ucząc się projektowania od Hansa Schwipperta oraz budowy kościołów i urbanistyki pod kierunkiem Rudolfa Schwarza. Jego głównym obszarem działalności stało się budownictwo sakralne. Po odejściu ojca, w latach 1958-1962, Baumewerd z powodzeniem zakończył budowę nowego sądu administracyjnego w Münster, czego dokonał po wygranym konkursie, przejmując biuro projektowe po ojcu.
W ramach reform edukacyjnych w Nadrenii Północnej-Westfalii, architekt intensywnie uczestniczył w różnych zawodach projektowych. Opracował elastyczny system budowlany we współpracy z biurem inżynieryjnym Appels oraz architektem Frischem, co przyczyniło się do sukcesu budowy nowej szkoły inżynierskiej w Steinfurcie (1. nagroda w 1964 r., realizacja 1965-1976) oraz jednego z gmachów Uniwersytetu w Münster (1969-1971). Dla zewnętrznych obiektów i parkingów zaprojektował siatkę drzew, żywopłotów oraz wałów, która została później wykorzystana przez architekta krajobrazu Heinza-Günthera Schultena w planowaniu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Märkisches Viertel w Berlinie. W zakresie projektowania współpracował z wybitnym profesorem rzeźbiarstwa, Harrym Kramerem.
W 1969 roku Baumewerd zdobył nagrodę w konkursie na projekt kościoła oraz centrum gminy w Emsdetten, które zrealizował zgodnie z własnym projektem. W 1971 roku otrzymał nominację na profesora w katedrze projektowania wnętrz w Fachhochschule Dortmund, gdzie pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1997 roku.
W latach 1987-1991 pełnił funkcję prezesa Związku Niemieckich Architektów w Nadrenii Północnej-Westfalii. Dodatkowo, od 1987 do 2001 roku był członkiem grupy roboczej ds. architektury Kościoła i sztuki sakralnej (AKASK) Komisji Liturgicznej Konferencji Episkopatu Niemiec. Wziął udział jako juror w konkursie poświęconym reorganizacji liturgicznej katedry św. Jadwigi w Berlinie. Za swoje zasługi w zakresie architektury dla Kościoła został odznaczony Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego.
Sukcesy zawodowe Dietera Georga Baumewerda kontynuuje jego syn, Lukas Baumewerd, który również wybrał drogę architekta.
Przypisy
- Deutsche BauZeitschrift – die Architekturfachzeitschrift [online], www.dbz.de [dostęp 09.09.2024 r.]
- KonstantinK. Manthey KonstantinK., kirchenbauforschung.info täglicheKirche Kapelle Ragnit Ostpreußen [online], kirchenbauforschung.info, 16.04.2020 r. [dostęp 09.09.2024 r.]
- JürgenJ. Tietz JürgenJ., Eine Kathedrale des 21. Jahrhunderts, Neue Zürcher Zeitung, 24.02.2015 r. [dostęp 02.09.2019 r.]
- Traueranzeige Dieter Georg Baumewerd, Frankfurter Allgemeine Zeitung, 24.12.2015 r.
- Traueranzeige Dieter Georg Baumewerd, Westfälische Nachrichten, 23.12.2015 r.
- „Trauer um einen großen Architekten“, Westfälische Nachrichten, 23.12.2015 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Franz Preuschoff | Andrzej Krawczyński | Joseph Friedrich | Carl Scharowsky | Alfred ZmitrowiczOceń: Dieter Georg Baumewerd