W związku z rosnącą popularnością hulajnóg elektrycznych, w szczególności podczas wakacji, istotne jest przestrzeganie określonych przepisów. Dzięki nim można zadbać o bezpieczeństwo zarówno użytkowników hulajnóg, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Poniżej przedstawione zostały kluczowe zasady dotyczące korzystania z tego środka transportu, które warto mieć na uwadze.
Hulajnoga elektryczna, według definicji zawartej w Prawie o Ruchu Drogowym, jest pojazdem o dwuosobowej konstrukcji, napędzanym elektrycznie. Użytkownicy tych pojazdów mają obowiązek poruszać się wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach rowerowych. W sytuacji, gdy ścieżki takie są niedostępne, dozwolone jest korzystanie z jezdni, ale wyłącznie na drogach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.
Warto także zwrócić uwagę na maksymalną prędkość, jaką mogą osiągać hulajnogi elektryczne – wynosi ona 20 km/h. Zasady dotyczą również prawidłowego wyposażenia tych pojazdów, które muszą być zaopatrzone w odpowiednie oświetlenie, odblaski oraz dzwonek. Dodatkowo, podczas jazdy nie można używać telefonu, a przewożenie pasażerów czy holowanie innych pojazdów jest zabronione. Przejazdy przez przejścia dla pieszych również powinny odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności – należy wówczas zejść z hulajnogi i prowadzić ją pieszo.
Parkowanie hulajnóg elektrycznych należy realizować w sposób, który nie utrudnia ruchu pieszym, a ich umiejscowienie powinno zapewniać co najmniej 1,5 metra swobodnego przejścia. Ponadto, należy pamiętać, że prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu jest równie zabronione, co w przypadku rowerów. Osoby w wieku od 10 do 18 lat, aby kierować tym pojazdem, zobowiązane są do posiadania odpowiednich uprawnień, natomiast dorośli nie muszą legitymować się żadnymi dokumentami. Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe dla zwiększenia bezpieczeństwa na drogach Braniewa.
Źródło: Policja Braniewo
Oceń: Bezpieczeństwo na drogach – zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych
Zobacz Także